She will earn $2,000 fees for the 4 cars that she sold.
Put all the white balls in one box and the red ball in the other so you have a 50% chance of winning if you put 1 red ball and a white now you have a 25% chance cause you have a 50% chance in choosing the right box then you have to chose the right ball which would be 50%
First use the slope formula to form the slope
m = (y2-y1)/(x2-x1)
and then find the y intercept by (0,b)
then plug m and b into
y=mx+b
Answer:
7
Step-by-step explanation:
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>