1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
2 years ago
11

Find the factors prime or composite 42

Mathematics
1 answer:
zlopas [31]2 years ago
7 0
The answer is 1,2,3,6,7,14,21,42
You might be interested in
the expression 15 a + 12 C is the cost in dollars of a admission at an amusement park for a adults and see children find the tot
Blizzard [7]

Answer:

<em>$195</em>

Step-by-step explanation:

15a + 12c

5 adults and 10 children means a = 5 and c = 10

15a + 12c = 15(5) + 12(10) = 75 + 120 = 195

5 0
3 years ago
Help answer these 2 questions please!!! They are Inequality Sentences....
bearhunter [10]

Answer:

n divided by 12 < 1

9 < n - 3

Step-by-step explanation:

for the second equation the inequality symbol is the one with the line under it. my computer doesn't have that sorry

3 0
3 years ago
Someone told me to get it done so im asking brainly
Tatiana [17]
The didn’t distribute the -6 properly to the fraction the second part of solving should have been -6(4x)+((-6)-2/13)
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?
Leto [7]
6 pounds of apples cost $7.38

1 pound of apples would cost $7.38 / 6 = $1.23

So the unit price of apples = $1.23 per pound

I hope this helps.
7 0
3 years ago
A recipe calls for of a cup of milk for 10 cookies. How many cups of milk are needed to make 60 cookies?
harkovskaia [24]

Answer: 6 cups of milk

Step-by-step explanation:

1 cup =10 cookies

60 cookies divided 10 cookies= 6cups

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain how to use the distributive property to find the product (3) ( 4 1 5 ) .
    15·2 answers
  • 2+2=????????????????????????????????
    15·1 answer
  • Factor each trinomial n^2+9n+20
    10·2 answers
  • For each of these word problems, determine if the answer can be found using the division problem 125 ÷ 12.
    8·1 answer
  • The volume of the sphere is 500 1 cubic units.
    11·1 answer
  • If 8 identical blackboards are to be divided among 4 schools,how many divisions are possible? How many, if each school mustrecei
    14·1 answer
  • One interior angle of a parallelogram is 65 degrees . If the remaining angles have measures of a,b and c, what is the value of a
    5·1 answer
  • Please help answer this question!!
    9·1 answer
  • PLS HELP Find the m∠RLU.<br> A. 10º<br> B. 6º<br> C. 25º<br> D. 50º
    10·1 answer
  • Can someone pls help
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!