1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
2 years ago
6

Among two congruent angles ,one has measure 69⁰,then the measure of other angle is​

Mathematics
1 answer:
VMariaS [17]2 years ago
5 0

Answer:

Your answer is

Congruent means similar.

Other angle is 69°

Want more answer then follow me, like and MARK MY ANSWER AS BRAINLIST ANSWER.

I need that urgently.

You might be interested in
Find the zeros of the quadratic function: y= 6(7x + 9)(8x - 3).
fiasKO [112]

Answer:

A) (-9/7,0), (3/8,0)

Step-by-step explanation:

Zeros of a quadratic function:

x for which y = 0.

In this question:

y = 6(7x + 9)(8x - 3)

It's 0 if one of the factors is 0. 6 is never 0, now about the other to:

7x + 9 = 0

7x = -9

x = -\frac{9}{7}

So (-9/7, 0) is a zero of the quadratic function.

The other is:

8x - 3 = 0

8x = 3

x = \frac{3}{8}

(3/8,0) is the other zero.

Thus, the correct answer is given by option A.

6 0
2 years ago
Can someone please help me with this? :p
Leni [432]

Answer:

Width: 3

Hight:3

explain, I made a block that was 4 blocks long then using the left over material i rearranged the blocks

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Paul is making bread using a recipe. The amount of flour he uses is proportional to the number of loaves of bread. He uses 1114
DiKsa [7]

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

Paul is making bread using a recipe. The amount of flour he uses is proportional to the number of loaves of bread. He uses 11 1/4 cups of flour to make 5 loaves of bread. If Paul used 18 cups of flour, and then sold the loaves of bread he made at a bake sale for $2.50 each, how much money would Paul make from his bread sales?

Step 1

Find out how many loaves of bread he can produce from 18 cups of flour

11 1/4 cups of flour = 5 loaves of bread

18 cups of flour = x loaves of bread

Cross Multiply

11 1/4 cups × x loaves = 18 cups × 5 loaves

x loaves = 18 cups × 5 loaves/ 11 1/4 cups

x loaves = 90 ÷ 11 1/4

x loaves = 90 ÷ 45/4

x loaves = 90 × 4/45

x loaves = 8 loaves of bread

He can produce 8 loaves of bread from 18 cups of flour.

Step 2

We are told that:

1 loaf of bread costs $2.50

Hence,

1 loaf of bread = $2.50

8 loaves of bread = $x

Cross Multiply

$x = 8 loaves of bread × $2.50

$x = $20

Therefore, Paul made $20 from his bread sales

8 0
2 years ago
NEED HELP ASAP!!!
patriot [66]
1.-7/4
2.1/7
3.-5/3
4.1/2
5.neither a parallelogram nor a trapezoid
6.neither pair of opposite sides is parallel

hope this help any one who need the answer <span />
8 0
3 years ago
12 cos theta minus 16 sin theta is equal to zero find 2 sin theta + cos theta​
gayaneshka [121]

Answer:

2sinθ + cosθ = 2

Step-by-step explanation:

12 cos θ - 16 sinθ = 0

=> 3 cos θ -4 sin θ = 0

=> tanθ = 3/4

let P = 3x

B = 4x

=> H= 5x

=> sinθ = P/H = 3/5

cosθ = B/H = 4/5

2sinθ + cosθ

= 2× 3/5 + 4/5

= 6/5+4/5

= 10/5

= 2

=> 2sinθ + cosθ = 2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two apples and five bananas cost £4.20
    12·2 answers
  • PLZ SOMEONE ANSWER ASAP
    5·1 answer
  • A rectangle painting is 4 feet high and 3 feet wide what is its perimeter
    5·1 answer
  • Guys what is the Radius of 15 feet????
    15·2 answers
  • What's the unit rate $4.80 for 6 cans
    10·1 answer
  • How do you know if vertices make a right triangle?
    10·1 answer
  • Is polygon always a plane figure?
    6·1 answer
  • Write an expression for the calculation the difference of the products of 5 and 2 and 5 and 1
    6·2 answers
  • Which statements about the diagram are correct? Check all that apply.
    9·2 answers
  • The system has
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!