Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
21/8*2= 5 2/8 or 5 1/4
Step-by-step explanation:
Divide fraction so keep change flip
make them improper
21/8 * 2
42/8
5 2/8
5 1/4
Answer:
125/28
4.46428571
4 13/28
There all right
Pls mark me brainliest
Answer:
Rs 328
Step-by-step explanation:
Find the <u>principal</u> amount invested.
<u>Simple Interest Formula</u>
I = Prt
where:
- I = interest earned
- P = principal
- r = interest rate (in decimal form)
- t = time (in years)
Given:
- I = Rs 320
- r = 5% = 0.05
- t = 2 years
Substitute the given values into the formula and solve for P:
⇒ 320 = P(0.05)(2)
⇒ 320 = P(0.1)
⇒ P = 3200
<u>Compound Interest Formula</u>

where:
- I = interest earned
- P = principal amount
- r = interest rate (in decimal form)
- n = number of times interest applied per time period
- t = number of time periods elapsed
Given:
- P = 3200
- r = 5% = 0.05
- n = 1 (annually)
- t = 2 years
Substitute the given values into the formula and solve for I:





Therefore, the compound interest on the same sum for the same time at the same rate is Rs 328.
Answer:
the first one is -9/40. the second one is 109/20. the third one is -8/35.
Step-by-step explanation:
here is the work for the first one 3/8-.6 and convert into a simplified fraction and came up with -9/40. here is the work for the second one 4 4/3+0.7 and then convert into a simplified fraction and came up with 109/20. here is the work for the third one 4/7-0.8 and then convert into a simplified fraction and came up with -8/35.