You cannot measure the length of a ray of a pair of rays but you can measure a line segment
I believe the answer is height
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
Answer:
Step-by-step explanation:
y = ax² + bx + c
~~~~~~~
(4, - 2), (8, 6), (2, 0)
a(4²) + b(4) + c = - 2
a(8²) + b(8) + c = 6
a(2²) + b(2) + c = 0
16a + 4b + c = - 2 .............. <em>(1)</em>
64a + 8b + c = 6 ............... <em>(2)</em>
4a + 2b + c = 0 ................. <em>(3)</em>
a = 0.5 ; b = - 4 ; c = 6
<em>y = 0.5x² - 4x + 6</em>
Part A: (0, 6), (6, 0)
Part B: (0,6)
Part C: (6, 0)
Part D: [ 4, ∞ )
Answer:
From the looks of the graph, it looks like the answer will be Letter C. (The last graph).
Step-by-step explanation:
Graph the parabola using the direction, vertex, focus, and axis of symmetry.
Direction: Opens Down
Vertex: (
−
3
/4
, 41
/8
)
Focus: (
−
3
/4
, 5
)
Axis of Symmetry: x
=
−
3
/4
Directrix: y
=
21
/4
x y
−
3 −
5
−
2 2
−
3 4
41 8
0 4
1 −
1