1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KIM [24]
3 years ago
11

Solve the whole problem i give brainliest please help me.

Mathematics
1 answer:
Anna11 [10]3 years ago
3 0

Answer:

The inequality is 12.5v + 70 ≥ 215

and the amount of visits they can make is 12 visits

Step-by-step explanation:

if you take away (subtract) 70 from both sides, you'll get

12.5v ≥ 145

and when you divide both sides by 12.5, you'll get 11.6, or 12

You might be interested in
What is 7.13×10 to the fifth power in standard form
horrorfan [7]
713000 is your answer
4 0
3 years ago
If f(x) = x 2 + 1, find f(a + 1). a 2+ 2 a + 2 a 2 + 2 a 2+ a + 1
goblinko [34]

2a+3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Pat can use up to 150 feet of fencing to put around a rectangular garden.
const2013 [10]

Answer: do ya own work luv

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is 0.95 in simplest form
solong [7]
0.95 \times \frac{100}{100} = \frac{95}{100} = \frac{19 \times 5}{20\times 5}\\\\ = \boxed{\bf{\frac{19}{20}}}

0.95 in simplest form is 19/20
5 0
3 years ago
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find f.<br> f'(x)=(sqrt(x))(6+10x)<br> f(1)=11
    15·1 answer
  • The chart shows the number of points Jerry scored on each test this week out of the number of points possible for the test.
    7·1 answer
  • Please help me with this problem..... !!!!!!
    10·1 answer
  • 40% =32/ what is the full fraction
    13·1 answer
  • Gina had a scrambled egg and a cup of low fat milk for breakfast she had an oak bar nothing for a morning snack about how many m
    10·1 answer
  • A candy store called "Sugar" built a giant sugar cube out of wood to hang above the entrance to their store. It took 545454 feet
    11·1 answer
  • 9th grade algebra homework help??
    5·1 answer
  • Worth brainliest!!
    6·2 answers
  • A person riding in a elevator travels 240 feet in 30 seconds. What equation represents this relationship? How many feet will the
    8·2 answers
  • Select all expressions that are equivalent to 10q + 5 ?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!