1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Angelina_Jolie [31]
2 years ago
10

There are 90 flowers in the bunch. 60% of the flowers are yellow. How many flowers are yellow?

Mathematics
1 answer:
kondaur [170]2 years ago
7 0

Answer: 54 flowers

Step-by-step explanation:

0.6 is 60% as a decimal

90 * 0.6 = 54

Thus, since 60% of 90 is 54 and 60% of the flowers are yellow, 54 flowers are yellow.

You might be interested in
The vertex of this parabola is at (2,-4). When the y-value is -3 and the x-value is -3. What is the coefficient of the squared e
krok68 [10]
Could you please explain how to work this app

6 0
3 years ago
Use the given graph to determine the period of the function. 1 & 2 plz
White raven [17]
The period of the function is that distance where the function becomes equal again.
 We have then:
 Part 1:
 The period of the function is:
 T = 3
 Part 2:
 The period of the function is:
 T = 4
 Answer:
 
The period of functions 1 and 2 respectively are:
 
T = 3
 
T = 4
6 0
3 years ago
What is the slope of the line x=6
zimovet [89]

Answer:

undefined

Step-by-step explanation:

Vertical lines never have a defined slope as you can never divide a number by zero

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kennedy can type 150 words in 2 minutes. How many words per minute can Kennedy type?
zubka84 [21]

Answer:

75

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Using powers of 10, which would be the best choice for the first number to subtract in the division problem 956 ÷ 87?
dlinn [17]

Answer:

870 as it is the only number in the list which closest and lesser then 956.

(if you divide, then you get 10 as quotient and 86 as remainder)

we can also take 87 but the question mentions with multiples of 10.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP 40 POINTS
    13·2 answers
  • A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
    15·1 answer
  • Determine the value of b so that the equation has no solution.
    7·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the expression below? 9^10*9^x
    10·2 answers
  • :O o.m.g follow thebadgunner on twitch
    9·2 answers
  • What is 0.48 written as a fraction in lowest terms?
    5·1 answer
  • Brainlest if correct
    15·2 answers
  • Kevin and his children went into a restaurant and he bought $31.50 worth of hotdogs and drinks. Each hotdog costs $4.50 and each
    12·1 answer
  • Mrs. Farad goes to an office supply store to buy 6 markers and a poster board for each of the 20 girls in her troop. Let m repre
    10·1 answer
  • Simone travels 90 miles at an average speed of 40 mph.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!