If it is $4.00 per gallon then we need to find the price of 7 gallons.
7 * 4.00 = 28
so it costs $28 to travel 350 miles.
no to find the cost per mile, we need to divide.
350 / 28 = 12.5
so the cost to run the car per mile is $12.50
To find points, we use the graphing technique or analytic algebra.
Answer: 108 pancakes
Step-by-step explanation:
if you make 20 pancakes with 1 and 2/3 of flour,
with 9 cups you will make
(20*9)/ 1 &2/3
1 2/3= 5/3 we enter the whole in the fraction
(180)/(5/3)= 180*3/5=108 pancakes
Answer: arc ef is 68
Step-by-step explanation:
Since EF and FG are the same length (given)
and DE and DG are the same length (both are radius of the circle)
and DF is a shared side, the 2 inscribed triangles are congruent, making angle EDF also 68
The measure of an arc is the same as the measure of the angle across from it
The tie was marked down by 40%