1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
2 years ago
12

The total earnings of an employee for a payroll period is referred to as

Business
1 answer:
lesantik [10]2 years ago
3 0

Answer:

Net pay.

Explanation:

An employee can be defined as an individual who is employed by an employer of labor to perform specific tasks, duties or functions in an organization.

Basically, an employee is saddled with the responsibility of providing specific services to the organization or company where he is currently employed while being paid a certain amount of money hourly, daily, weekly, or monthly depending on the contractual agreement between the two parties (employer and employee).

Net pay can be defined as the total amount of money earned by an employee for a payroll period. Thus, it is the earnings of an employee after all deductions, fees, or contributions have been subtracted from the gross pay and as such, it is the take home of an employee for a payroll period.

You might be interested in
Which of the following items is included in Japan’s GDP? A. the estimated value of production accomplished at home, such as ba
noname [10]

Answer:

D) None of the above is included in Japanese GDP.

Explanation:

A country's GDP includes the value of all the finished and legal goods and services produced in an economy during one year.

GDP = consumption + investment + government spending + net exports

  • Vegetables and fruits grown and consumed by an individual are not included in the GDP, unless they sell them to someone else.
  • Illegal goods ans services are not included in the GDP.
  • Imports, foreign products sold in a domestic market, lower the GDP since they lower net exports.
8 0
3 years ago
Max has two options this weekend. He could work at his job and earn $7 per hour for three hours, or he could go to an exhibit at
densk [106]

Answer:

The opportunity cost of the event $21.

Explanation:

Opportunity cost is the loss of alternative when someone chooses an alternative.

Number of Hours = 3 hours

Earning per hour = $7

Total opportunity cost = $7 x 3

Total opportunity cost = $21

As Max has to bear the loss of $21 earning when he goes to the event in the museum. So this is his opportunity cost.

8 0
3 years ago
What type of research involves identifying key product characteristics that become selling​ points? For​ example, the marketing
Trava [24]

Answer:

<em>Product-Specific Research</em>

Explanation:

Product research <em>is an essential part of the development of new products. Analysis will help you determine important issues at every stage of the process and avoid costly errors.</em>

Testing a prototype will help you to reject uncompromising concepts, allowing you to focus money and time commitment on goods with the best chance of commercial success.

Product-Specific Research includes finding key product features that are selling points. Sells the benefit that the product provides.

8 0
3 years ago
A firm just completed a new plant that will produce more than 500 different products, using more than 50 different production li
Sauron [17]
You will do 500 divide by 50 that will get you 10. that means quantive production scheduling means they will have less.
5 0
3 years ago
Blue ridge bicycles uses a standard part in the manufacture of several of its bikes. the cost of producing 45 comma 000 parts is
7nadin3 [17]

Answer:

If Blue ridge decides to purchase the parts instead of manufacturing them, their total costs will increase by $21,300

Explanation:

currently Blue Ridge's costs are:

variable costs = $69,000

fixed costs = $69,000

total $138,000

total cost per unit = $138,000 / 45,000 units = $3.0667 per unit

if Blue Ridge decide to outsource the production of the parts:

variable costs = 45,000 x $4 = $180,000

decrease in fixed costs = $69,000 x -30% = -$20,700

total costs = $159,300

If Blue ridge decides to purchase the parts instead of manufacturing them, their total costs will increase by ⇒ $159,300 - $138,000 = $21,300

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Could someone help me on my resume for my career class?
    8·1 answer
  • People who make goods and services are called _____ . consumers producers investors
    11·2 answers
  • Which of the following is needed to prepare the production budget? a.Expected unit sales b.Cost of direct materials needed for p
    12·2 answers
  • The risk-free rate of return is 2% and the expected return on the market portfolio is 8%. Oklahoma Oilco has a beta of 2.0 and a
    11·1 answer
  • Penn Company uses a predetermined overhead rate based on direct labor hours to apply manufacturing overhead to jobs. At the begi
    13·1 answer
  • Which of the following does not represent a copyright?
    15·1 answer
  • In what ways are consumer preferences changing in Ford’s different market segments and geographies? Are consumers able to articu
    5·1 answer
  • Theoretically, a company comparing multiple projects with similar investment requirements and durations would select projects wi
    7·1 answer
  • What is unlikely to ask a real estate agent when interviewing
    13·1 answer
  • you just saw a video advertisement that shows an interview with a celebrity who says her life changed for the better when she st
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!