Answer: $104
Step-by-step explanation:
https://quizlet.com/_25qqj5
this link may help with more questions
Speed = Distance / time:
Speed = 825 miles / 17 hours
Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).
Gas mileage = miles traveled / gallons used
Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).
Unit rate of gas = Total money spend / gallons bought:
Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.
Answer:
The equation of the line is y - 3 = -2(x + 4)
Step-by-step explanation:
* Lets explain how to solve the problem
- The slope of the line which passes through the points (x1 , y1) and
(x2 , y2) is 
- The product of the slopes of the perpendicular lines = -1
- That means if the slope of a line is m then the slope of the
perpendicular line to this line is -1/m
- The point-slope of the equation is 
* lets solve the problem
∵ A given line passes through points (-4 , -3) and (4 , 1)
∴ x1 = -4 , x2 = 4 and y1 = -3 , y2 = 1
∴ The slope of the line 
- The slope of the line perpendicular to this line is -1/m
∵ m = 1/2
∴ The slope of the perpendicular line is -2
- Lets find the equation of the line whose slope is -2 and passes
through point (-4 , 3)
∵ x1 = -4 , y1 = 3
∵ m = -2
∵ y - y1 = m(x - x1)
∴ y - 3 = -2(x - (-4))
∴ y - 3 = -2(x + 4)
* The equation of the line is y - 3 = -2(x + 4)
Answer:
Use, y = 3x-3, it might be easier to graph
Step-by-step explanation:
You can convert this equation into slope-intercept for to gramph.
y = (x – 3)2 + 3
y = 3x-6+3
y = 3x-3