You know that it's a bot when it says "explanation in file".
They forgot to put a question, there's nothing to answer...
Answer:
y=5x-11
Step-by-step explanation:
parallel lines have the same slope 5
y-4=5(x-3)
y-4=5x-15
y=5x-15+4
y=5x-11
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Step 1) Convert $25 to a decimal:
0.25
Step 2) Multiply that by the amount the sandals cost.
$0.25×$45=$11.25
Step 3) Subtract from the amount you last got.
$45-$11.25=
$33.75
And there we have it! Our answer came out to $33.75.
So, with the 25% off, Sandy is now only paying $33.75 instead of $45.