1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
7

Please help! Anyone who knows about SSS, SAS, ASA, and AAS theorems.

Mathematics
1 answer:
umka21 [38]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given:

∠C ≅ ∠E            

           Statements                          Reasons

1). ∠C ≅ ∠E                             1). Given

2). ∠ABC ≅ ∠DBE                 2). Vertically opposite angles

3). ΔABC ~ ΔDBE                  3). By AA postulate of similarity.

You might be interested in
Help me please I’m having trouble with these equations
melamori03 [73]

Answer:

-292

Step-by-step explanation:

because i said so. if im correct- please give me brainliest because im poor

6 0
3 years ago
Part A: Marguerite rented a truck at $125 for 2 days. If she rents the same truck for 5 days, she has to pay a total rent of $27
SOVA2 [1]
Part A: To get an equation into standard form to represent the total amount  rented (y) that Marguerite has to pay for renting the truck for x amount of days, we use the formula for the equation of a straight line.

Remember that the equation of a straight line passing through points is ( x_{1} , y_{1} ) and the points ( x_{2} , y_{2} ) is given by
y - y_{1} / x - x_{1} = y - y_{2} / x - x_{2}

Knowing that Marguerite rented a truck at $125 for 2 days, we know if she rents the exact same truck for 5 days, she has to pay a total of $275 for the rent.
<span>
This means that the line modeling this situation crosses points at (2, 125) and (5, 275).
</span>
The equation modeling <span>the total rent (y) that Marguerite has to pay for renting the truck for x days is given by
</span><span>
y - 125 / x - 2 = 275 - 125 / 5 - 2 = 150 / 3 = 50
</span>
But if you are writing the equation in standard form it would be <span>
</span><span>
50x - y = -25


Part B:
When writing the function using function notation it means you are making y the subject of the formula and then replacing the y with f(x).
</span>
If you remember that from part A, we have that the equation for the total rent which is y that Marguerite has to pay for renting the truck for x amount of days is given by
y = 50x + 25.<span>
</span><span>
Writing the equation using the function notation would give us this
f(x) = 50x + 25


Part C:
To graph the function, we name the x-axis the number of days and name the y-axis total rent. The x-axis is numbered using the intervals of 1 while the y-axis is numbered using the intervals of 50.
The points of </span>(2,125) and of (5,275) are marked on the coordinate axis and a straight line is drawn to pass through these two points.
6 0
3 years ago
Which is a valid conclusion that can be drawn from these statements?
photoshop1234 [79]

Answer:

both statement have valid conclusions.

Step-by-step explanation:

A rhombus is a parallelogram with all sides equal.

A parallelogram has opposite angles congruent.

Therefore

both statements have valid conclusions.

5 0
2 years ago
PQRS is a parallelogram. Find the m
viktelen [127]

Answer:

Step-by-step explanation:

<R=<P=70degrees

<Q=180-70=110 degrees

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve x4 - 34x2 = -225
RSB [31]

Answer:

x= -5,5 and -3,3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • (dads age:  28 years old   when  cindys age : 2 years old .)
    13·1 answer
  • Simplify this radical. /84
    5·2 answers
  • A kindergarten teacher purchased 18 yards of ribbon. She cut the ribbon into several pieces, each 3/4 yard long. How many pieces
    14·1 answer
  • My question is in the picture pls help
    8·1 answer
  • Calculate the area of a circle with radius of 3.5 (1dp) please help
    7·1 answer
  • Select the sequence that matches the recursive formula. a1 = 39 1n = an-1 -5.
    8·2 answers
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • Please help me with this question...​
    15·1 answer
  • A parabola can be drawn given a focus of (7, -11) and a directrix of
    15·2 answers
  • Doug has a bag full of crayons. There are 6 red crayons, 7 blue ones, and 4 green crayons. Doug wants to color a blue sky. What
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!