1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
2 years ago
15

If your running a race and you passed the person in second place what place would you be in now?

Mathematics
2 answers:
Ostrovityanka [42]2 years ago
5 0

Answer:

Second place

Step-by-step explanation:

Because that person was in SECOND PLACE and you were behind them, you two switched because you got ahead of them,  but you are NOT in FIRST place, because there is still one person in front of you. Good luck!

guapka [62]2 years ago
4 0

Answer:

the answer is first place

You might be interested in
ella is making 3 batches of banana milkshake she needs 3/4 gallon of milk for each bath.Her measuring cup holds 1/4 gallon.How m
vaieri [72.5K]
SHE WILL NEED TO FILL IT UP 6 TIMES
7 0
3 years ago
The Taieri Plain in New Zealand is 6 feet below sea level (or –6 feet). If you are standing 3 feet above sea level, is your elev
andrew-mc [135]

Answer:

NO

Step-by-step explanation:

Opposite numbers are the same distance from 0 on the number line, but in opposite directions. Steps I would follow:

first, check the directions to make sure they are opposite,

then read the digits, or count the tick marks or compare lengths with dividers or ruler or marks on a piece of paper to see if the distances are the same.

3 is not the opposite of -6

Therefore 6 is the opposite of -6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rancher has 300 feet of fencing to enclose a pasture bordered on one side by a river. the river side of the pasture needs no f
Mashcka [7]
I think your best answer is a pasture that is 75 feet by 150 feet, which will give you 11,250 sq ft of pasture
8 0
3 years ago
Which of the following is the correct simplified form of 16/56?
Leya [2.2K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

2/7 I Hope i helped

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Walmart sells 10 pens for $8.99 Walgreens sells 25pens for 19.75 which store has the better buy
monitta
Walmart: 10 pens/$8.99 -> $.89/pen
Walgreens: 25 pens/$19.75-> $.79

Walgreens has the better deal

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Grace, a hairdresser, charges $18 for a haircut and $70 for a perm. She did 36 perms this month. The total amount of money Grace
    7·1 answer
  • Help me please I beg you
    10·1 answer
  • What is the circumference of the circle? (use 3.14 for )
    9·2 answers
  • What is 5 to the second power -(5-7)(2)
    8·1 answer
  • Bryant needs a new pair of shoes for basketball. After the sale he got the shoes for $120. If the price of the shoes were $160 w
    6·1 answer
  • What is the congruency statement?<br> I’LL MARK BRAINLIEST!!!!!
    14·1 answer
  • Sonu's mother is 12 years more than twice Sonu's age. After 8 years,she will be 20 years less than three times Sonu's age. Find
    13·1 answer
  • Braden has m muffins. He splits them evenly among 4 boxes. Write an expression that shows how many muffins are in each box.
    12·2 answers
  • Kale is a leafy green vegetable that is low in calories
    5·2 answers
  • Need someones help on this!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!