1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
3 years ago
11

Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

Mathematics
2 answers:
sesenic [268]3 years ago
7 0

Answer:

B is the answer

Cost of each egg= 1.80/12=$0.15

Step-by-step explanation:

erica [24]3 years ago
7 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

12 egg=$1.80 ,1 egg= $1.80÷12 =$0.15

You might be interested in
PLEASE HELP ASAP!!! It is urgent please.
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

Diagonal \ of \ cuboid =\sqrt{ l^2 + b^2 +h^2} = \sqrt{121+25+49} = \sqrt{195}

option D

4 0
3 years ago
190 divided by 95 simplified
Roman55 [17]
190 divided by 95 is 2. 
8 0
3 years ago
Revenue is 3,000,cost of goods is 1,500, selling expense is 500 what is the prophit?
tia_tia [17]
In this situation the revenue is the total sales you make before all expenses.
To find the profit: 3000 - 1500 - 500 = 1000.
Your profit is $1,000.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please please help, i will mark the brainliest
Bumek [7]

Answer:

58

Step-by-step explanation:

i think this is the right answer. Not sure

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
the product of a number X and 6 is 4 more than the product of the number and 3/8 which answer represents the situation
mart [117]

6x=4+3/8x

That will be the answer

4 0
3 years ago
Other questions:
  • One formula for pressure, p, is given by the formula p = F/A, where F=force measured in pounds, A=Area measured in square inches
    5·1 answer
  • What is the value of 6 in 968
    7·2 answers
  • A kite is a quadrilateral with two pairs of adjacent, congruent sides. The vertex angles are those angles in between the pairs o
    9·2 answers
  • What are the coordinates of the turning point for the function f(x) = (x − 2)3 + 1?
    7·2 answers
  • What equation models the line that goes through the point (12,3) and has a slope of -1/3
    5·1 answer
  • Identify the sampling techniques used, and discuss potential sources of bias (if any). Assume the population of interest is the
    5·1 answer
  • PLS HELP!! I NEED TO FIND THE SURFACE AREA OF THIS CYLINDER!!!!!
    6·1 answer
  • You start at (-4, 4). You move down 1 unit and left 1 unit. Where do you end?
    11·1 answer
  • I have 2 congruent, parallel, rectangular bases.
    5·2 answers
  • If there is an x find the value of it if not explain what needs to be given
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!