<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
The largest area of job growth in the United States has been in the service sector.
<h3>What are the service sectors?</h3>
The service sector is commonly known as the tertiary sector. It is also known to be the third tier in the three-sector economy.
An Examples of service sector jobs are housekeeping, nursing, etc. The Service industries is made up of:
- Banking
- Communications
- Wholesale and retail trade, etc.
Conclusively, The largest area of job growth in the United States as at 1970s has been in the service sector.
Learn more about service sector from
brainly.com/question/26521390
Answer: see affixed, a document containing the solution
Explanation:
Answer:
1. 2006 Student
2. 4400 pesos left
Explanation:
If each student had $500 to spend and In 2002, the exchange rate of MXN/USD (Mexican pesos to U.S. dollars) was 9 and In 2006, the exchange rate was 11.
If the hotel room in Guadalajara cost 200 pesos per night in 2002 and 220 pesos in 2006 and each student spent five nights in a hotel, which student had more pesos left over:
Student A - 2002
Spent 5 nights x 200 pesos = 1000 pesos
Total pesos = $500 x 9 = 4500 pesos
Pesos left = 4500 - 1000 = 3500 pesos
Student B - 2006
Spent 5 nights x 220 pesos = 1100 pesos
Total pesos = $500 x 11 = 5500 pesos
Pesos left = 5500 - 1100 = 4400 pesos