Answer:
$35 per ticket
Step-by-step explanation:
1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity
Answer:
x= (4,-7)
y= (6,-10)
z= (7,-4)
Step-by-step explanation:
Answer:
Area of given figure = 96 unit²
Step-by-step explanation:
Given:
Length of shape = 4 unit
Width of shape = 4 unit
Height of shape = 4 unit
Find:
Area of given figure
Computation:
All side of figure all equal
So,
Given figure is a cube
Number of faces of cube = 6
Area of base = side x side
Area of base = 4 x 4
Area of base = 16 unit²
Area of given figure = Area of base x Number of faces of cube
Area of given figure = 16 x 6
Area of given figure = 96 unit²
The fourth vertex would be at point (-9,1).
The slope from (5,-4) to (3,4) is -8/2 or -4.
So I did that with (-7,-7) to the fourth vertex to get the answer.