1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren2701 [21]
3 years ago
15

a safe contains120 coins, the value of which is $10. If the coins consist of nickels and dimes, how many of each kind are in it

Mathematics
1 answer:
AnnyKZ [126]3 years ago
3 0
There will be 50 dimes and 100 nickles
You might be interested in
A piece of brass contains 1.66 grams of copper and 0.34 gram of
drek231 [11]

Answer:

2.00 grams

Step-by-step explanation:

1.66 + 0.34 = 2.00

2.00 grams

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ME WITH BOTH MATH QUESTIONS ASAP!!!!!!!!!
maxonik [38]

Answer:

the one on top=   c=  -12

the bottom one=  f=   -15

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! Thank youuuu!
ExtremeBDS [4]
F(x) = 3x² + 6x - 1

The graph is a parabola open upward (a= 3>0) with a minimum.

Calculate the vertex:

x = -b/2a → x = -6/(2.3) = -1. Then the axis of symmetry is x = - 1
Now to calculate the minimum, plugin the value of x:

y = 3x² + 6x - 1

y = 3(-1)² + 6(-1) -1

y= 3 - 6 -1 and y = - 4,

Ten the vertex (minimum) is at (-1,- 4)


4 0
3 years ago
Given the function f(x)=x^4+8x^3+16x^2, determine all intervals on which f is decreasing.
ValentinkaMS [17]

Answer:

see attachment

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A triangle has an area of 50cm its base is four times the height what is the height?
babunello [35]
So area=1/2 base times height
50=1/2 base times height
multiply both sides by 2
100=base times height
base=4height
100=4height times height
100=4height^2
divide 4
25=height^2
squarer root
5=height

subisute
base=4(5)
base=20

height=5


7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the proportion 3/x-1=5/7
    13·1 answer
  • Which phrase describes only a square?
    8·1 answer
  • How many cans of food can I buy with $50<br>​
    13·2 answers
  • If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
    5·1 answer
  • PLz DO it all I will give brainlest and thanks.
    7·1 answer
  • Rudy measured an Italian restaurant and made a scale drawing. The scale of the drawing was 1 centimeter : 6 meters. In the drawi
    7·1 answer
  • Hi, can someone help me with this question?
    9·2 answers
  • At Party City, 5 mystery gift bags cost a total of $17.50. At the same rate per bag, what would the cost be for 8 mystery gift b
    6·2 answers
  • Need math help asap!
    5·1 answer
  • A city government is considering raising the local income tax to pay for improvements to government facilities. A
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!