It is the best option, 6 Teaspoons.
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
The interior angle of a regular polygon is equal to each other since all sides of the polygon are congruent. The formula that expresses the relation of the sides of the polygon and the measurement of the interior angle is (n2)*180/n where n is 7. Each interior angle then measures 128.6 degrees.
Answer:
12 boys
Step-by-step explanation:
From the above question:
Number of boys = 3
Number of girls = 2
Boys: Girls
3:2
Let :
a = boys
b = girls
Hence, a : b = 3 : 2
a/b = 3/2
Cross Multiply
2a = 3b .......... Equation 1
a = 3b/2
If four more girls join the class, there will be the same number of boys and girls
Hence,
a: b + 4 = 3 : 3
a/b + 4 = 3/3
Cross Multiply
3a = 3(b + 4)
3a = 3b + 12 ........ Equation (2)
From Equation 1: a = 3b/2
Substitute 3b/2 for a in Equation 2 we have:
3a = 3b + 12 .........Equation 2
3(3b/2) = 3b + 12
9b/2 = 3b + 12
Cross Multiply
9b = 2(3b + 12)
9b= 6b + 24
9b - 6b = 24
3b = 24
b = 8
Substitute 8 for b in Equation 1
a = 3b/2
a = 3 × 8/2
a = 24/2
a = 12
Therefore, the number of boys in the class is 12
It most common to round to the hundredths place, this is two spaces after the decimal.
So look two spaces right - 0.17. If the third digit (in this case 6) is higher than 5 you round the number up if its not, keep it the same.
"6" is greater than five, so round it to about (or approximately) 0.18.