1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
10

Question is in an image

Mathematics
1 answer:
Ghella [55]3 years ago
8 0
In my opinion the answer would be A.
You might be interested in
What is -3/5 multiplied by 4/7?<br> Pls show answer with step by step answers explained pls
zheka24 [161]

Answer:

-12/35

Step-by-step explanation:

-3×4/5×7

-12/35

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of these numbers are rational? (Choose all that apply)
dezoksy [38]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Can someone please help complete this, it’s due at midnight and I don’t understand at all.
Bezzdna [24]

Answer:

You just read it

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Please help me:(:(:(:(
motikmotik

Answer:

1. 30/14

2. -26.775

3. 0.1668

4. -44/7 which can be simplified into -6 and -2/7

5. $10.96

5 0
2 years ago
Please help solve all of these-
lana [24]

Answer:

3−y

2. 8

4.​​2​bh

Step-by-step explanation:

5(2x+y)=15

2 Divide both sides by 55.

2x+y=\frac{15}{5}2x+y=

​5

​

​15

​​

3 Simplify  \frac{15}{5}

​5

​

​15

​​   to  33.

2x+y=32x+y=3

4 Subtract yy from both sides.

2x=3-y2x=3−y

5 Divide both sides by 22.

x=\frac{3-y}{2}x=

​2

​

1. ​3−y

​​ 2. 8

2.Add 2y2y to both sides.

x=-8+2yx=−8+2y

2 Regroup terms.

x=2y-8x=2y−8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the 65% of 200?​
    5·2 answers
  • In which number is the digit 4 one hundred times larger than the value of 4 in the number 41?
    8·2 answers
  • a rectangular field is to be enclosed on four sides with a fence. fencing costs 5$ per foot two opposite sides, and 6$ per foot
    12·1 answer
  • -8-n=-3(2n-4) solve for n<br> please help
    14·1 answer
  • The school band will sell pizzas to raise money for new uniforms. The supplier charges $143 plus $5 per
    6·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • This...ik what mean is I'm just trying to find what the original numbers would be? ​
    7·2 answers
  • ANSWER ASAP!! DUE SOON! ONLY ANSWER IF YOU ARE CORRECT, I CANNOT GET THIS WRONG!!!
    14·1 answer
  • What is the value of the 7 in 763,400,000?
    14·2 answers
  • Find three solution of the equation: 2x + y = 7.​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!