1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
2 years ago
10

Henry divided his socks into five groups. Let s represent the total number of socks. Which expression and solution represent the

number of socks in each group if s=20?
A. S/5; when s=20, the number of socks in each group is 4.

B. S/5; when s=20, the number of socks in each group is 15.

C. S-5; when s=20, the number of socks in each group is 4.

D. s-5; when s=20, the number of socks in each group is 15.
Mathematics
1 answer:
Triss [41]2 years ago
8 0

Answer:

A. 4 socks per group and S/5

Step-by-step explanation:

20 total # of socks ÷ 5 groups = 4 socks per group

So A. is correct.

You might be interested in
I need help please ASAP !
Natasha2012 [34]

Answer:

III only

Step-by-step explanation:

lkjhgfdsaasdfghjkjhgf

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a crate measuring 1 m by 2 m by 1.5 m?
gregori [183]

Answer:

V = l x w x h

V = 2m x 1.5m x  1m

V = 3 cubic meter

7 0
3 years ago
which statement is true regarding the graphed functions F(0) = 2and g(-2) = 0 f(0) = 0and g(-2) = 4 f(2) =0and g(-2)= 0 f(-2)= 0
White raven [17]

Answer:

yr

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
19. Which is the suitable identity used to evaluate 9992 ?
andrew11 [14]

Answer:

I suppose you mean 999^2

(1000-1)^2

which comes under the identity

(a-b)^2=

(a^2 + b^2 - 2ab)

hope this helps

5 0
3 years ago
I need help with these two questions
Kitty [74]
Question 1
The answer is last one. Y would equal 7+24 not 7-24.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If it is 11:15
    7·1 answer
  • Write the equation of a line in point-slope form thatſgoes through the coordinate
    14·1 answer
  • Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
    12·2 answers
  • Simplify the expression where possible.<br><br> (-5x2)^3
    10·1 answer
  • 4 teammates share 5 granola bars equally.Draw to show how much each person gets.
    10·1 answer
  • A person drives north 6 blocks, then drives west 6 blocks. the displacement is a straight line from the starting point to the fi
    15·1 answer
  • Given the function g(x) = x^2 + 5x + 14, determine the average rate of change
    12·1 answer
  • Can someone explain to me how to solve this
    9·1 answer
  • 20 pts!!! What is the surface area of the pyramid?
    8·1 answer
  • Multiple 6 to become 9
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!