A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a store, 8 pounds of pasta cost $12. Hom much will the caterer
pay for the pasta here?
All I know is how to find the unit rate but I can't figure that out.
1 answer:
Answer:
$31.50
Step-by-step explanation:
First you need to find out how much a single pound costs($12/8 lbs). That ends up equaling $1.50, so multiply that by 21 and you got the answer. :)
You might be interested in
Answer:
thanks for the points! have a wonderful day! ☺☺☺☺☺☺☺☺⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Answer:
It is the 3rd option (going from left to right)
Step-by-step explanation:
Answer:
15/40 or simplified 3/8
Step-by-step explanation:
Answer
0.9063
Step-by-step explanation:
(100.7)*(0.009)
Answer:
The answer is "0.096".
Step-by-step explanation:
In this question, the X is a number of the students who enroll in a psycholog y course, follows a Poisson distribution with mean
