1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
3 years ago
6

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a store, 8 pounds of pasta cost $12. Hom much will the caterer

pay for the pasta here?
All I know is how to find the unit rate but I can't figure that out.
Mathematics
1 answer:
Luda [366]3 years ago
4 0

Answer:

$31.50

Step-by-step explanation:

First you need to find out how much a single pound costs($12/8 lbs). That ends up equaling $1.50, so multiply that by 21 and you got the answer. :)

You might be interested in
Find the first, fourth, and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. A (n) = 5 + (n - 1)(1/6)
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

the average story is 10 feet and the car is below ground so it would be negative. i assume the answer would be -20 feet

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which correctly gives the location of the point (–14, 3)?
trapecia [35]
Answer is <span>B. 
Quadrant II </span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Subtract.
Yakvenalex [24]
1345 - (-853) = D) 2198.

Simplify your brackets to get: 1345 + 853 and then add which will get you your answer, 2198.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much money does the dessert store make from selling three muffins and four cakes?
Lapatulllka [165]

Answer:

If everything is a dollar then the store will make $7 from selling all of those treats.

Step-by-step explanation:

:D

8 0
3 years ago
14 + w is the same as which expression?
Vanyuwa [196]

Answer:

w+14,

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Ryan makes 6 backpacks. He uses 3/4 yard of cloth to make each backpack. What is the total amount of cloth, in yards, Ryan uses
    15·1 answer
  • Is this shape correct?
    15·1 answer
  • Barry orders a wallet for $12.99, a sweater for $20.99, and a watch for $66.49 from a mail-order catalog. He adds $12.06 for tax
    5·1 answer
  • Find the height of a trapezoid if the bases have lengths of 6 and 17 and the area of the trapezoid is 46 square units.
    9·1 answer
  • Classify the triangle by its sides. The lengths of the sides are 6, 8, and 8.
    6·2 answers
  • Select all ratios equivalent to 20:4<br> 4:20, 2:10, 15:3, 1:2
    10·1 answer
  • 20: 5/3 in lowest terms
    6·2 answers
  • Tonisha is purchasing a number of stamps. She wants some idea of how many she can buy.
    7·2 answers
  • Which of the following is a polynomial?
    7·1 answer
  • In estimating the body temperature of a person, what difficulties did you encounter?Explain​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!