1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill [66]
3 years ago
13

Justin has $110 to spend at the mall. He wants to buy a hat that costs $25 and a pair of jeans that cost $40. He is also thinkin

g about buying some bags of socks that cost $12 each. There is no tax on any of his purchases.
Create an inequality to help Justin find out how many socks he can buy.
Mathematics
2 answers:
Evgesh-ka [11]3 years ago
7 0

Answer:

3 bags of socks

Step-by-step explanation:

110-25-40=45

45-12-12-12=9

so 3 bags

LuckyWell [14K]3 years ago
5 0

Answer:

110>=-12x-65

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Janet sees this tag on a $70 hand bag. How much is the new price of the bag?
rjkz [21]
The cost is $45.50 for the bag
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Morgan is walking her dog on an 8-meter-long leash. She is currently 500 meters from her house, so the maximum and minimum dista
Gnom [1K]
Given:
Morgan = 500 meters from her house
Length of leash = 8 meters

minimum distance of the dog from the house 500 - 8 = 492 meters.
maximum distance of the dog from the house 500 + 8 = 508 meters.
7 0
3 years ago
Respond to all of the questions within the topic (see that there are six questions below). 1. Explain how you can determine if t
Arturiano [62]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Distributive property 3(x-1)=3x-
user100 [1]
The answer is 3x-3. You have to distribute the 3 to both of the variables in the equations. The 1 in the parentheses is a negative and multiplying the 3 will result in a negative 3.
5 0
3 years ago
2х + y = 20<br> 6x — 5y = 12<br> How do i solve this? This is Systems of equations: Substitution
RideAnS [48]
12819=
Yx ..................................
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Urgent help, please!.....
    12·2 answers
  • I need help with this math problem
    15·1 answer
  • Simplify: (2x – 3)2<br><br> 4x2 + 9<br><br><br> 4x2 – 12x + 9<br><br> 4x2 – 12x + 6<br><br> 4x2 – 6
    7·2 answers
  • What is the value of n?<br><br> Enter your answer in the box.<br><br> n = <br> cm
    8·2 answers
  • −3(y−8)=33<br><br> What is the value of y?
    8·1 answer
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to
    13·1 answer
  • Help on my recent question plz?
    12·2 answers
  • 1
    14·1 answer
  • 5.035 rounded to the nearest hundredth
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!