1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
9

Tickets to the zoo cost $12 for adults and $8 for children. The school has a budget of $240 for the field trip. An equation repr

esenting the budget for the trip is: `240\ =\ 12x+8y`
Select all the true
If no adult chaperones were needed, 30 students could go to the zoo.
If ten students go to the zoo, then 15 adults can go.
If four more adults go to the zoo, that means there will be room for six fewer students.
If two more students go to the zoo, that means there will be room for three fewer adults.
If 16 adults go to the zoo, then 6 students can go.
Mathematics
1 answer:
Tcecarenko [31]3 years ago
6 0

Answer:

2 answers are true

Step-by-step explanation:

If no adult chaperones were needed, 30 students could go to the zoo. Is true

If 16 adults go to the zoo, then 6 students can go. Is also true

You might be interested in
Round 78482 to the nearest ten thousand
nekit [7.7K]

Answer:

80000

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Im really bad with graphs, pls help​
Gnoma [55]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Suppose Nadia raises her rate by $0.75 an hour. How many hours would she need to work to earn the same amount of money she made
Amanda [17]
what is the first two weeks of month equals?
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
I need helpppppppppp
Savatey [412]
Units. cause square units are for area and cubic units are for volume.
6 0
3 years ago
What is a like term?
ad-work [718]

Answer:

Like terms" are terms whose variables (and their exponents such as the 2 in x2) are the same. In other words, terms that are "like" each other.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the next three terms in the sequence 5, 14, 23, 32, ...?
    12·1 answer
  • A line has a rise of 3 and a run of 12. find the slope of the line. type a numerical answer in the space provided. if necessary,
    6·1 answer
  • A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce
    13·1 answer
  • There are 700 and 800 marbles. The marbles were purchased in 8 equally- sized bags. The profuct of all the digits is 70.
    11·1 answer
  • WHAT IS THE PRODUCT OF: 7.21 x 4.2<br> PLEASE--
    14·1 answer
  • Which of the following reflective symmetries apply to the rectangle below?
    10·2 answers
  • Brandon says 4 × 800 is greater than 8 × 4,000. Renee says 4 × 800 is less than 8 × 4,000.
    12·2 answers
  • Adam can eat
    14·1 answer
  • Match each value to what it represents. 25 = 32 1. 32 power 2. 5 exponent 3. 2 base
    6·1 answer
  • he table shows the mean number of basketball goals made by four random samples of players from the school team during this year’
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!