1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
14

-7 times a = 14? a = -7, right?

Mathematics
2 answers:
quester [9]3 years ago
6 0

Answer:

a = -2

Step-by-step explanation:

-7 * -2 = 14

Wittaler [7]3 years ago
3 0

Answer:

− 7 ⋅ a

Step-by-step explanation:

Nothing further can be done with this topic. Please check the expression entered or try another topic.

You might be interested in
Will mark brainliest, pls help it's urgent due in 1 hour
dem82 [27]

Answer:

she shouldn't adjust the compass width.

3 0
2 years ago
Joseph owns a pizza restaurant. He sells pizzas for $15 each and charges $8 for delivery. What would your total cost be if you h
ANTONII [103]

Answer:

y = 15x + 8

Step-by-step explanation:

Hey there!

15x represents 15 times how many ever pizzas you order and 8 is for the delivery cost.

Hope this helps!

8 0
2 years ago
The price of shares of Nadir Explorations Ltd. fell by 76% in the past year, to the current price of $0.45 per share. In dollars
Gemiola [76]

Answer:

$0.342 ; 34.2 cents

Step-by-step explanation:

Given that:

Share price fell by 76% in past year :

current price per share = $0.45

Drop in price of share in past year :

76% of current price

0.76 * $0.45

= $0.342

Price dropped by $0.342 per share

In cent, 0.342 * 100 = 34.2 cents

3 0
3 years ago
At school the maximum number of students that can be in a classroom is 25. If there are 17 students signed up for the geometry c
siniylev [52]
8 students can join because 25-17 is 8
7 0
3 years ago
Graph each exponential function <br> Y=4x
jeka94
<span>ahh okay i was going to say...thats a straight line haha....okay well lets see....what is 4^0? 1 right? what is 4^1? 4 ...4^2? 16 ...4^3? 64....make a graph with those points</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HALP MEH
    6·2 answers
  • A rectangle is divided into 12 squares. how many squares make up 1/3 of the rectangle?
    8·1 answer
  • Please help, thanks :) (Question is attached below)
    6·1 answer
  • Choose all of the transformations that correctly maps figure A onto figure B
    15·2 answers
  • What’s 2(5-6) equal?
    8·2 answers
  • The length of a rectangle is 12 in. and the perimeter is 56 in. Find the width of the rectangle.
    10·1 answer
  • The souvenir stand sells hats, postcards, and magnets. They have twice as many postcards as hats, and 100 more magnets than post
    10·1 answer
  • ~(~p) is always equivalent to<br><br> 1: q<br> 2: (~(~(~ (~p))))<br> 3: ~P<br> 4: ~q
    12·1 answer
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • Ok it was right,keep it that way please
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!