1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fynjy0 [20]
3 years ago
5

8. What is the annual salary for someone who earns a biweekly salary of $863.00?

Mathematics
2 answers:
dolphi86 [110]3 years ago
8 0

Answer:

approximately $22438

Explanation:

If this is wrong which im pretty sure it isnt, im sorry :)

const2013 [10]3 years ago
5 0

Answer: Annual Salary = $22,438

===================================================

Work Shown:

biweekly means every 2 weeks

There are roughly 52 weeks in a year, so there are 52/2 = 26 biweekly paychecks over the course of the full year.

So the annual salary is 26*863.00 = 22,438 dollars.

You might be interested in
Which real-world scenario involves a right triangle?
Natali [406]

Answer:

A triangular bike path with lengths of 5 miles, 12 miles, and 13 miles

Step-by-step explanation:

The 5-12-13 right triangle is a common pythagorean triple. :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3 dived by 1/2?
Vesna [10]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Absolute value of z=-1+sqrt(3i)?
nasty-shy [4]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Critical thinking write a recursive rule for a sequence where every term is the same.
denpristay [2]
<span>To do this, let f(1) = 5 and f(n) = f(n-1) for n greater than 1. This is recursive rule and each term is the same because it eventually becomes f(1), which is 5.</span>
3 0
3 years ago
Pls help i'll give brainlest
Darina [25.2K]

Answer: B. 183 cm^3

V = pi r^2 h/3

V = pi (5^2) (7/3)

V = pi (25) (2.33)

V = 183

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • chin bought 12 pounds of apples for 6 dollars use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples
    15·1 answer
  • 467.4 + 9.7 = Please help
    13·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • Ginny has a cell phone plan that charges a flat fee of $20 per month plus $.10 per minute used talking on the phone. Which expre
    6·1 answer
  • 17/2 is bigger than what?​
    10·1 answer
  • james determined that these two expressions were equivalent expressions using the values of x=4 and x=6 which statements are tru
    13·1 answer
  • Pl help is for homwork
    7·1 answer
  • A binomial probability experiment is conducted with the given parameters. Compute the probability of x successes in the n indepe
    10·1 answer
  • What are the domain and range of the function below? Domain[0, ∞). range (-∞, ∞). Domain[0, ∞). Range (-∞,4). Domain(0,4). Range
    14·1 answer
  • Ow is the product of 3 and –2 shown using integer tiles?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!