1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
3 years ago
10

A Farm raises pigs and chickens. The farmer has a total of 66 animals. One Day he Counts the legs of all his animals and realize

he has a total of 174 legs.How many chickens does the Farmer have?
Mathematics
1 answer:
Bogdan [553]3 years ago
4 0

Answer: Pigs = 21

Chicken = 45

Step-by-step explanation:

Let the pigs be represented by p

Let the chicken be represented by c.

From the question,

p + c = 66

4p + 2c = 174

4 × ( p + c = 66)

1 × (4p + 2c = 174)

4p + 4c = 264

- 4p + 2c = 174

2c = 90

c = 90/2 = 45

There are 45 chickens

Simce the farmer has a total of 66 animals, the number of pigs will be:

= 66 - 45

= 21 pigs

You might be interested in
Officer Brimberry wrote 24 tickets for traffic violations last week, but only 21 tickets this week. What is the percent decrease
IrinaVladis [17]

Answer:3 percent because





5 0
3 years ago
An European style café latte uses 1.5oz of espresso and 8oz of milk. You accidentally add 12oz of milk to 1.5oz of espresso. How
ELEN [110]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

The one thing that changes in the problem is the milk. It goes from 8 oz. to 12 oz., so we are going to use the oz count to determine the amount of espresso. Since the amount of milk rose, so is the amount of espresso. Now, you take the larger number and divide it by the smaller number (12 / 8 = 1.5). This answer will tell you by what multiple it increased by. Once you have the multiple it increased by, you multiply that answer (1.5) by the other unknown changing number, so 1.5 x 1.5. Do this and you get 2.5.

3 0
3 years ago
Someone please help me this will be a lot of points and I will follow u and Mark u the brainiest​
insens350 [35]

Answer:

Reindeer runs in 3 hrs = 20×1/4 miles

Reindeer runs in 1 hr = 81/4 × 1/3 = 6 × 3/4 miles (option 2)

6 0
3 years ago
4x^2 = 28x <br> <br> Solve and explain how you arrived at the solution
dlinn [17]
Step 1: Subtract 28x from both sides.
4x2−28x=28x−28x4x2−28x=0
Step 2: Factor left side of equation.
4x(x−7)=0
Step 3: Set factors equal to 0.
4x=0 or x−7=0
Answer:x=0 or x=7
4 0
3 years ago
Mallory's mom gave her $25.00 to buy school supplies. Mallory needs to buy 5 notebooks and some mechanical pencils. If each note
Soloha48 [4]

Answer:

Mallory can buy 16 notebooks

Step-by-step explanation:

You divide 25.00 by 1.50 which is 16.6 repeating. so, she can only buy 16 notebooks

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -2(x - 4) = -8 solve
    5·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • Aflati triunghiul dreptunghic ABC daca a) a=17 si b=8<br> b) c=6<br> C=42 grade
    15·1 answer
  • How do you solve the indicated variable?<br> 6=mx+b for x
    8·2 answers
  • The average distance of the Moon from Earth is 386,242,560 m. Represent 386,242,560 in scientific notation.
    8·1 answer
  • Find the measures of the numbered angles in each rhombus. (PLEASEEEE HELP ME OUT BRO PLEASE ANYONE) DUED BY 10 tonight
    10·1 answer
  • A customer left a 15% tip for a meal that cost $64. What was the total amount the customer paid for the meal and tip?
    12·1 answer
  • Select the correct answer.
    15·1 answer
  • If a,b,c are all non-zero numbers and a+b+c=0, prove that
    10·1 answer
  • A student earned a grade of 80% on a math test that had 20 problems. How many problems on this test did the student answer corre
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!