Answer:
This is the answer of your question. ☺☺
Step-by-step explanation:
1 because because power is 0
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
The answer is 2. This is because 2 = 4% of 50.
You can think of it like this:
4 is 4% of 100.
50 is half of 100.
Therefore, 4% of 50 is HALF of 4% of 100.
4 divided by 2 = 2
Answer:
5,418.2 feet
Step-by-step explanation:
Nadia is carrying out mountain climbing.
She started climbing the mountain at an altitude of 19.26 feet below the sea level.
Nadia changed her altitude by climbing a total of 5,437.8 feet from her starting position.
Therefore, Nadia's altitude at the end of her climb can be calculated as follows
= 5,437.8-19.6
= 5,418.2
Hence Maria's altitude at the end of her climb is 5,418.2 feet