Answer:
$1.50 per pound
Step-by-step explanation:
$6 for 4 lb
$6 / 4
since wanting to figure out how much 1 lb cost then divide the total by 4 since $6 is 4 lb
6 / 4 = 1.5
hope this helps
Omg at school recently we learned the exact same thing.
(x-8)+4x=7x-16
5x-8=7x-16
-5x -5x
-----------------
-8=2x-16
+16 +16
-----------------
8=2x
4=x
7(4)-16
The answer is 12*
Answer:
g(4)=f(2)
Step-by-step explanation:
f(2)=3(2)-1
f(2)=6-1
f(2)=5
We then get:
g(x)=f(2)
subsitute 5 for f(2)
g(x)=5
now solve
5=2x-3
add 3
8=2x
divide 2
4=x
so the answer is x=4 or
g(4)=f(2)
Answer:
-3/4
Step-by-step explanation:
Move the 3x over to the side with the 3 so it will become a -3x now you have 4y=-3x+3 now you have to remove the 4 from the y so now you have y=-3/4x+3/4 so you slope will be -3/4
As a fraction: 287/100
As a mixed number: 2 87/100
_____
Remember, "%" means exactly the same thing as "/100".