1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enyata [817]
3 years ago
6

Help me!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
kogti [31]3 years ago
6 0
the cost per pound of apples in 2.50$. You can buy 4 pounds with 30$. 3 apples I'm each pound 50 apples
HACTEHA [7]3 years ago
4 0
Cost per pound 5.00/2 = $2.50 per pound
$30.00/$2.50 = 12 You can buy 12 pounds of apples for $30
16/5 = 3.2   There are about 3 apples per pound
12*3 = 36  You can buy approx 36 apples for $30
You might be interested in
Plz help..............
IrinaVladis [17]
The correct answer is -15 because the absolute value is 15 but there is a negative outside the absolute value lines making it negative :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP due in 6 mins
vova2212 [387]

Answer:

the answer is confusing but you have to put it in as an equation and get and answer then you simplify that answer into a number sequence by rounding and estimating

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the common ratio for 128, 96, 72, 54,....
VLD [36.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

r=96/128=3/4

7 0
3 years ago
Please help I’m stuck on this question
melamori03 [73]
Oh goodness i have no clue
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brainly on the graph plot the points for height​
TEA [102]

Answer:

Step-by-step explanation:

what points do you want me to plot?

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you convert a decimal into a fraction?
    8·1 answer
  • For each expression below, select the letter that corresponds to the equivalent expression given above.
    7·1 answer
  • Any one that knows this please help thanks!
    13·1 answer
  • Refer to the following conditional statement: If a and b are odd integers, then a • b is an odd integer. Which shows the hypothe
    5·1 answer
  • A house number is displayed on a plaque in the shape of a regular 7-sided polygon. The area of the plaque is 70 squared inches.
    13·1 answer
  • How many cups equal 2 liters
    14·2 answers
  • What is the solution to -41-2x + 6 = -24?
    12·1 answer
  • Estimate a 15% tip on a dinner bill of $87.54 by first rounding the bill amount to the nearest ten dollars.
    6·1 answer
  • A mixture of purple paint contains 8 teaspoons of red paint and 12 teaspoons of blue paint. To make the same shade of purple pai
    11·1 answer
  • Please helppp
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!