1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
2 years ago
11

Help me with this pls

Mathematics
1 answer:
zhannawk [14.2K]2 years ago
6 0

Answer: The answer is 3

Step-by-step explanation:

To find the slope u turn it into a shape it could make such as in this case u are able to make a box like this. For such as u can use this picture to get a better understand but hope this helps :)

You might be interested in
Which of the following is the solution to the inequality below? 2x−4≤12
Afina-wow [57]

Answer:

x   ≤ 8

Step-by-step explanation:

Given

2x - 4 ≤ 12

Isolate the term in x by adding 4 to both sides

2x ≤ 16 ( divide both sides by 2 )

x ≤ 8 ← is the solution

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answers for the homies that don’t wanna do the work edge 202
trapecia [35]
Wait what’s edge 202:|
7 0
3 years ago
Change the following decimal numbers to percents. .25 .278 2.9 3.0 0.67
umka2103 [35]
25=2,500, 278= 27800%, 2.9=290, 3.0=300, 0.67= 67
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarah plans to sell homemade birdhouses at the local craft fair. She spent $90 on new tools and estimates that she spends $6 in
Lapatulllka [165]
Answer: C
Y=90+6x/x

90 new tools + 6 dollars (x) over x dollars
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the store I can buy a 2 pack of shirts for $22.78 or a 6 pack of shirts for $67.80. Which is the better deal?
mina [271]

Answer: A 6 pack of shirts for $67.80 is the better deal than the other one.

Step-by-step explanation: Is that one because you need to divide each of the prices to the number of shirts. First, lets start of with 22.78/2, 22.78 divided by the 2 pack of shirts is a quotient of $11.39.

Next lets do $67.80 / 6, So 67.80 divided by 6 equals $11.30. Meanwhile, 11.30 < 11.39 because of the sale. So that's why the 6 pack of shirts for $67.80 is the better deal.

PLS MARK ME AS BRAINLEST.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A radio station surveyed a group of men and women, asking them to name the genre of music they prefer. This table shows the surv
    8·2 answers
  • What is the midpoint of the segment show below?
    13·2 answers
  • The length of a park is 2/5 miles and the area is 9/10 square miles. What is the width of the park?
    7·1 answer
  • HELP PLEASE Which functions have a positive rate of change and which have a negative rate of change? Column A Column B 1. 2x − 5
    14·1 answer
  • Problem Page Charmaine needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 42 forks for $2.17. Brand B has a box of 48 forks for $3
    12·1 answer
  • The ratio of french fries to packets of ketchup in Philip's bag is 8:1. What does this mean?
    11·1 answer
  • Solve for d 6d -11/2 = 2d -13/2. Please answer quickly
    15·2 answers
  • Simplify a^n*a^-n<br><br> Thank you! :)
    12·2 answers
  • List 3 values that would make this inequality true 180&gt;15y
    12·2 answers
  • Which two number that round to 320 when rounded to the nearest ten
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!