1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
3 years ago
6

Y = (x + 6)(x – 7) Distribution

Mathematics
1 answer:
Otrada [13]3 years ago
7 0

Answer:

Y = x^{2} - x - 42

Step-by-step explanation:

You can use the foil method

first, outside, inside, last

multiply the x’s together, the x times -7, the 6 times x, and then 6 times -7

Y = x^{2} - x - 42

You might be interested in
Twice a number minus 4 is less than three times number
Zina [86]
2x - 4 < 3x

Just follow the question.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is due today help
Alisiya [41]

Answer:

Sunday: 50 Monday: 60 Tuesday: 50 Wednesday: 50 Friday: 40 Saturday: 40

Step-by-step explanation:

That's If Its To The Nearest Tenth If This Is What U Wanted I'm Just Doing What The Instructions Told Me

7 0
3 years ago
4x^2 + 7x - 2 = 0 all the steps using quadratic formula ​
Natali5045456 [20]

the answer is 55

hope this helped

7 0
3 years ago
Can some help me if your good at maths
Annette [7]

Answer:

36=2×3×3×3

<h2>36=2×3³</h2>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the LCM of 8 and 10
iragen [17]
40


8x5=40
10x4=40

Hope this helps
3 0
2 years ago
Other questions:
  • If it takes 5 elves 5 minutes to make 5 dolls, how long would it take 100 elves to make 100 dolls?
    12·2 answers
  • Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas
    7·2 answers
  • Perform the subtraction -2 - 15=
    10·2 answers
  • A rectangular fish tank has a base that is 9 inches
    14·1 answer
  • Answer the question below or morgz will kidnap you
    6·2 answers
  • I need help!! Worth 17 points!!
    6·2 answers
  • Kaylee drove 50 miles an<br> hour for 3 hours. How<br> far did she drive?
    12·2 answers
  • Please help me 15 points for doing both 3 and 4
    15·2 answers
  • your sister is selling girl scout cookies that cost $4.25 a box. your family bought 6 boxes. how many more boxes of cookies must
    12·1 answer
  • Simplify the expression 3^7n^32 3^2n^84?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!