Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
move the decimal in 1.4 two places two the right and do the same with 3.36 then divide
Step-by-step explanation:
Answer:
i think its no soulution
Step-by-step explanation:
the numbers all cancel out
Pls. see attachment.
We need to solve for the angles of the smaller triangle in
order to solve for the angle of the larger triangle which would help us solve
the missing measurement of a side.
Given:
51 degrees.
Cut the triangle into two equal sides and it forms a right
triangle. All interior angles of a triangle sums up to 180 degrees.
180 – 51 – 90 = 39 degrees
39 degrees * 2 = 78 degrees.
Angle Q is 78 degrees.
In the bigger triangle, 4.3 is the hypotenuse. We need to
solve for the measurement of the long leg which is the opposite of the 78
degree angle.
We will use the formula:
Sine theta = opposite / hypotenuse
Sin(78 deg) = opposite / 4.3
Sin(78 deg) * 4.3 = opposite
4.21 = opposite. This is also the height of the triangle.
Area of a triangle = ½ * base * height
A = ½ * 3units * 4.21units
A = 6.315 square units.