1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pav-90 [236]
2 years ago
10

What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?

Mathematics
2 answers:
Juli2301 [7.4K]2 years ago
8 0

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

son4ous [18]2 years ago
8 0
$3.93/ 16 oz = $0.25/ 1 oz

OR

16 oz/ $3.93 = 4 oz/ $1
You might be interested in
I don’t understand the second one please help
OLEGan [10]
You have to put the number in the graph
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the place value each number was round 1.974to2.0
Alex
The answer is "tenths"
4 0
2 years ago
I need help with these two
Zinaida [17]
1. Adding all the responses together, we get the total number of responses is 24. The number of people who chose a genre that wasn't mystery was 7 for science fiction, 6 for history, and 3 for biographies. This means we will have 3 fractions before reducing. 7/24, 6/24, and 3/24. 7/24 is in simplest form, but 6/24 and 3/24 can be reduced. 6/24 can be 3/12 and 1/4. 3/24 can be 1/8. The answer will be to circle 7/24, 6/24, 3/12, 1/4, 3/24, or 1/8.

2. Plot the points given, and mirror them for point B and C to form the figure. When connecting them, the resulting figure should look extremely similar to the picture given.
4 0
2 years ago
given the graph of the line represented by the equation f(x)=-2x+b,if b is increased 4 units, the graph of the new line would be
jek_recluse [69]
Increasing function value shifts the line up.
answer: 2. up
6 0
2 years ago
Please answer i need help
skad [1K]
1. 72 to 50 points
50/72 = 69%
100-69= 31% decrease

2. 14 to 40 books
14 / 40 = 35%
100-35= 65% increase

3. 10 plus 30% increase
10 * 0.3 = 13
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four more than five times a number is two less than the number
    6·1 answer
  • A single person pays $4,500 in income taxes on a gross income of $30,000. How much would a single person be expected to pay if h
    7·2 answers
  • 2 points
    5·1 answer
  • If the side of the square measures 14 mm, what is the length of y?
    14·1 answer
  • Last week, 17 employees exceeded their sales quota, 13 employees met their sales quota, and 3 employees didn't meet their sales
    12·1 answer
  • Calvin's school is 2.3 miles directly south of his house. After school, he takes a bus 1.8 miles directly west to the sports com
    9·1 answer
  • Pease help me quick with ALL the questions ASAP!!!!
    11·2 answers
  • Tell whether the triangle with the given side lengths is a right triangle. Y/N question
    5·1 answer
  • 18.0*18.9 please help, please!
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 2(y + 11)<br><br> 2y + 22<br> 2y + 11<br> y + 22
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!