1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pav-90 [236]
3 years ago
10

What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?

Mathematics
2 answers:
Juli2301 [7.4K]3 years ago
8 0

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

son4ous [18]3 years ago
8 0
$3.93/ 16 oz = $0.25/ 1 oz

OR

16 oz/ $3.93 = 4 oz/ $1
You might be interested in
Miscate owns Cool Groove, a company that sells and installs automobile sound systems. Cool Grove charges $185 for each small sys
goldenfox [79]

1. One way to work mixture problems like this is to consider the effect of all sales being for the smaller amount. In that case, revenue would be 135*$185 = $24,975. That is $2250 less than actual revenue. For each large system sold instead of a small one, there is $50 in additional revenue. The $2250 in additional revenue requires that 2250/50 = 45 large systems be sold.

2. We know that Rafael's overtime pay is $912.60 - 40*$14.40 = 336.60. None of the offered answers computes to the correct pay amount.  

If you made a typo and the correct total pay is $921.60, then an overtime rate of 1.5 times base pay will require 16 hours of overtime; an overtime rate of 3 times base pay will only require 8 hours of overtime. Overtime hours = $921.60/$14.40 = 64 equivalent hours. Subtracting 40 hours of straight time, the resulting product of hours and multiplier will be 64 - 40 = 24. That is it could be 16 hours at 1.5 times, or 8 hours at 3 times.

3. One of the problems here is to figure the number of hours in a month. If you consider there to be 4 1/3 weeks in a month, Robin needs to work $3280/(13/3)/14.90 = 50.80 equivalent hours. The 10.80 equivalent overtime hours will be 10.80/1.5 = 7.20 clock hours, closest to 7.25 among the answers. (Other choices for weeks/hours in a month give answers that match none of those offered.)

4. $750/$19.50 = 38.46, closest to 38.50 among the answers offered.

6 0
3 years ago
What is the total surface area of the figure below? Only enter the number part of your answer. Do not include the units.
Leya [2.2K]

Answer:

193.2

Step-by-step explanation:

To solve the triangle:

5.2 × 6= 31.2

You would normally find half of that since it's a triangle but there are two triangles, so each would equal half of 31.2 but if you add both halves that just equals 31.2.

Square one:

9 × 6= 54

All three squares are equal since they have the same measurements.

 54 + 54 + 54= 162

162 + 31.2= 193.2                                                              

4 0
2 years ago
Help me please!!!!!!
Levart [38]
You dived 4,005/16

then you will get your answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What smallest prime factor of 12?
gregori [183]
2 is the smallest prime factor of 12. 12 can evenly be divided by 2 so that makes 2 the smallest prime factor of 12.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out<br><br> 1/3 + 2/9<br><br> Give your answer in its simplest form
Soloha48 [4]

Step-by-step explanation:

1/3 + 2/9 = 3/9 + 2/9 = 5/9

Topic: Fractions

If you like to venture further, feel free to check out my insta (learntionary). I'll be constantly posting math tips and notes! Thanks!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the absolute value I need help please help me complete this problem
    5·1 answer
  • PLEASE HELP URGENTttttttt
    5·1 answer
  • A news release for a diet product company reports: There's good news for the 65 million Americans currently on a diet. Its study
    10·1 answer
  • You're playing a fantasy game that allows you to create your own character. There are 555 options for the race of the character,
    6·2 answers
  • Common denominators for 5/6 and 8/21 help me!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • The length of the flat screen tv is 5 inches less than 3 times it's width. If the perimeter of the tv is 150 inches, find the di
    13·1 answer
  • Analyze the linear inequalities and determine if the solution set is the shaded region above or below the boundary
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST (NO LINKS!)
    7·2 answers
  • If f(x) = 2x – 1 and g(x) = f(x + 1), how does the graph of g compare with the graph of f?
    5·1 answer
  • Given g(x)=3x-3, solve for x when g(x)=6.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!