1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
11

1.

Mathematics
1 answer:
dsp733 years ago
6 0
Tom has 27badge
Explanation
100%+25%=135%
135/100 X 20 =27
You might be interested in
The average third grade student can read
Lynna [10]

Answer:

16x

Step-by-step explanation:

80 divided by 5 is 16, so the student can read 16 words per minute. X is the number of minutes.

6 0
3 years ago
Given m|n, find the value of x.
horsena [70]

Answer:

x=150

Step-by-step explanation:

x+30=180[co-interior angle]

x=180-30

x=150

6 0
3 years ago
Which word is an antonym of permit?
Deffense [45]

Answer:

What are the options? ban, forbid, prohibit, are some examples

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
List the first 10 multiples for each number 3,4,7
notka56 [123]

Answer:

Step-by-step explanation:

3- 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30

4- 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40

7- 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70

HOPE IT HELPED

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You work for a carpet company. You sell carpets at these prices: 100 square feet for $67, 200 square feet for $130, 400 square f
fredd [130]

Answer: A. $0.60

Step-by-step explanation:

The prices for which the carpets were sold are

1) 100 square feet for $67

2) 200 square feet for $130

3) 400 square feet for $240

4) 800 square feet for $504. We would determine the unit cost per square foot for each of them. It becomes

1) 1 square feet costs 67/100 = $0.67

2) 1 square feet costs 130/200 = $0.65

3) 1 square feet costs 240/400 = $0.6

4) 1 square feet costs 504/800 = $0.63

The unit cost per square foot of carpet for the worst deal is $0.6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you help me plz
    14·1 answer
  • Which calculation will ALWAYS have a result greater than 1?
    15·1 answer
  • What is padlet and how does it work?
    15·2 answers
  • Please help with part b
    10·2 answers
  • A local car dealership is trying to sell all of the cars that are on the lot. Currently, there are 525 cars on the lot, and the
    7·1 answer
  • When a certain type of thumbtack is​ flipped, the probability of its landing tip up​ (U) is 0.66 and the probability of its land
    6·2 answers
  • If the length of each side of an equilateral triangle were increased by 50 percent, what would be the percent increase in the ar
    15·1 answer
  • True or false the messure of an obtuse angle is greater than the measure of a right angle
    11·1 answer
  • LOOK AT PICTURE, THEN ANWSER, WHOEVER IS CORRECT I WILL MARK BRAINIEST:)
    13·2 answers
  • 2mx?mx3m=24m3 pls i need help
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!