1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rosijanka [135]
2 years ago
12

Select the three statements that are true. A. -11 > -6 B. -5 > -7 C.-4 > -6 D. -9 > 7 E. 8 (-1 F. -5 -4​

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]2 years ago
4 0

Answer: B, C, And F

Step-by-step explanation:

My answer is correct because, for the negative numbber whatever is close to 1 like -1 is greater then the other negative number.

#AnimePower

You might be interested in
Please simplify this ITS URGENT !!
frutty [35]

Answer:

5 {x}^{2}  - 4x -  3

Step-by-step explanation:

(8 {x}^{2}  - 5x + 1) - (3 {x}^{2}  - x + 4) \\  = 8 {x}^{2}  - 5x + 1 -  3{x}^{2}  + x - 4 \\  = 5 {x}^{2}  - 4x - 3

5 0
3 years ago
Select the correct answer.
hram777 [196]

Answer:

I think the answer is C.

Step-by-step explanation:

The law of exponents states that when you divide the same base you subtract the exponents.

6 0
3 years ago
Kenyl covers the front of a circular bulletin board with fabric that costs 1.48 per square foot. The bulletin board has a radius
Gnoma [55]

Answer:

29

Step-by-step explanation:

In this question we are trying to calculate the cost of exact amount of fabric used given the cost per area of the fabric.

To answer this question mathematically, we need to know the area of the bulletin board. To do this , we employ a mathematical approach. We know that the bulletin board is circular in shape from the question and thus we calculate the area of this shape.

Mathematically, the area of the circular bulletin board is pi * r^2 where r refers to the radius. From the question, we can identify that this radius is 2.5 feet. let’s insert this into the equation we have.

mathematically A = 2.5^2 * pi = 19.63 sq. feet

The cost of the fabric per square feet is 1.48.

now the cost for this area that we have will be 1.48 * 19.63 = 29.0524

This is nearest to 29

7 0
3 years ago
Before tax & after a 50%
Slav-nsk [51]

Answer: The boots were marked $86.

Step-by-step explanation: We know Mica's total was $100 for the bill. He got the only hat left marked $12, and a pair of boots. Before tax and after a 50% sale, her total is $100. Since she spent $12 for the hat, we know the rest of the money is going towards the boots. The boots will cost $86.

Hat($12) + Boots($86) = 100

8 0
3 years ago
Jada has a stand in the marketplace where she sells ground cumin. Her weekly expenses are $300, and she sells her cumin at a fix
Black_prince [1.1K]

Answer:

$7.5

40 kg

Step-by-step explanation:

Expenses= $300 per week

120x= 300+600

120x=900

x= 900/120= $7.5 per kg

300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The diagram shows a sketch of a survey done by a civil engineering student .Find the value of x,giving your answer correct to 1
    7·1 answer
  • If you divide my number by a 3 and add -3 which equals 4, what is my number?
    7·2 answers
  • [WILL MARK AS BRAINLIEST IF CORRECT]
    10·2 answers
  • 24. The temperature, T, of a given mass of gas varies inversely with its volume, V. The temperature of 500 cm^3 of a certain gas
    7·1 answer
  • What is the value of x?<br> (Srº
    6·1 answer
  • Original price: $95; Markdown: 10%...Show your work
    10·1 answer
  • Fractorise the following (a-b)²+(a-b)​
    9·1 answer
  • Joint ownership is or is not one form of holding property?
    7·1 answer
  • Mimi has 11 quarters, 20 dimes, 32 pennies, and 7 nickels in a jar. If she pulls out a
    11·1 answer
  • Which of the equations shows an application of the Zero Property of Multiplication? A. 25+0=25 B. 13(3)= C. 0∙2=0 D. (34−2)−(34+
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!