1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
2 years ago
13

A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price? $ per kilogram

Mathematics
2 answers:
Dmitriy789 [7]2 years ago
7 0

Answer:

3.78

Step-by-step explanation:

Rom4ik [11]2 years ago
7 0
Answer:
3.78
Explanation:
18.80 ÷5=3.78
You might be interested in
ive males with an​ X-linked genetic disorder have one child each. The random variable x is the number of children among the five
Nonamiya [84]

Answer:

a   c    d  

.............................................

5 0
3 years ago
What is the following sentence written as an expression?" Add the product of 3 and 6 to 4".
N76 [4]
The expression will look like this. (3*6)+4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide.<br> Write your answer in simplest form.<br> -6/7 divided by (-5/4) =?
yulyashka [42]

Answer:

\sf \dfrac{24}{35}

Step-by-step explanation:

Use KCF method for fraction division.

  • Keep the first fraction.
  • Change the division operation to multiplication.
  • Flip the second fraction.

\sf \dfrac{-6}{7} \div \dfrac{-5}{4}=\dfrac{-6}{7}*\dfrac{-4}{5}

               \sf =\dfrac{(-6)*(-4)}{7*5}\\\\=\dfrac{24}{35}

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
$1,200, 3.9%, 8months
LUCKY_DIMON [66]
The answer is 1-28/2992/8 ow
3 0
3 years ago
At a country concert, the ratio of the number of boys to girls is 2:7. If there are 250 more girls than boys, how many boys are
allsm [11]
We can setup an equation for this.

Boys to Girls = 2:7
Boys =  x
Girls = 250+x
Setup the ratio 
 x:(250+x) = 2:7
x / (250+x) = 2/7
7x = 500+2x
7x-2x = 500
x = 500/5 =100

There are 100 boys at the concert
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 5.8 × 106 mg/s in grams per minute?
    13·1 answer
  • If the depot where peter buys his bags of ice charges him $1.50 per bag, find the average cost for ice per day.
    8·1 answer
  • A leaky faucet drips 356,755 mL of water over the course of the year. There are approximately 3,785 mL in 1 gallon. How many gal
    8·1 answer
  • Natalie and Preston would like to accumulate $25,000 at the end of 3.5 years for a future down payment on a house in Prescott. H
    11·1 answer
  • Can you check if i did? (I think that stupid in math)
    7·2 answers
  • Standard form of y=-5(x+2)(x-3) is
    11·1 answer
  • How to solve this problem
    5·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST HAVE A GREAT DAY:)!!
    9·2 answers
  • DeMarco works in a clothing store. He earns a base salary plus 18% commission on his sales.
    10·1 answer
  • 5x 2 1/8<br> Can you explain please
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!