1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
2 years ago
14

At December 31, 2020, Carter Company had 450,000 shares of common stock issued and outstanding, 350,000 of which had been issued

and outstanding throughout the year and 100,000 of which were issued on September 1, 2020. Net income for the year ended December 31, 2020, was $1,160,000. What should be Twin Rivers' 2020 earnings per common share, rounded to the nearest penny
Business
1 answer:
Dennis_Churaev [7]2 years ago
4 0

Answer:

$3.03

Explanation:

Calculation to determine What should be Twin Rivers' 2020 earnings per common share,

Using this formula

Earnings per common share=

Net Income for 2020/Weighted Average Shares Outstanding

Let plug in the formula

Earnings per common share=$1,160,000/ [(350,000 x 8/12) + (450,000 × 4/12)]

Earnings per common share=$1,160,000/(233,333+150,000)

Earnings per common share=$1,160,000/383,333

Earnings per common share= $3.03

Therefore What should be Twin Rivers' 2020 earnings per common share is $3.03

You might be interested in
On December 1, 20x1 Pimlico made sales to a customer in India and recorded Accounts Receivable of 10,000,000 rupees. The custome
Mashcka [7]

Answer:

Total value (5,400)

Explanation:

10,000,000 rupees

option to sale ruppes at $2.30

2.3

The spot rate was 2.80

Option Premium:

10,000,000 / 100 x 0.004 = 400

Stop difference:

(2.80 - 2.30) x 10,000,000 / 100  = 5,000

Total value (5,400)

3 0
3 years ago
Domain name extensions occur _____ the period in the domain name.
Shalnov [3]

Answer:

after

Explanation:

Domain name extension is a TLD or top level domain.

For google.com the domain name extension is 'com'

This comes after the period.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Louis owns an import business. After traveling to France on numerous occasions, he developed a taste for fine French wines. A ra
Tamiku [17]

Answer:

B. French wines will become more expensive in the United States.

Explanation:

Exchange rate is the rate at which one currency can be exchanged for another during international trade. The strength of a currency determines how much of the other countrie's goods it can purchase.

When the strength of a countrie's currency is high it will purchase more of the other countrie's goods. If however the currency is weak, it will take more to buy the other countrie's goods.

In this case if the dollar falls against the euro, it will take more dollars to buy French wine than before.

For example if a bottle of French wine was $500, after the fall the price may now be $800.

3 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Current account and ______ account are the two major components of a statement that summarizes all debit and credit transactions
alina1380 [7]

current account and 2 years after acount are the two major components of a statement that summarizes all debit and credit transactions of one country with the rest of the world.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A company's Inventory balance at the end of the year was $188,000 and $200,000 at the beginning of the year. Its Accounts Payabl
    11·1 answer
  • "True or false: When evaluating a position strategy s implementation, it is more important to look at data and sales figures tha
    5·1 answer
  • The classical dichotomy is the separation of real and nominal variables. The following questions test your understanding of this
    15·1 answer
  • County governments in Texas:a.are single-purpose governments.b.all operate under the general laws of the state of Texas for the
    14·1 answer
  • Look at the picture, which one is the correct answer?
    12·1 answer
  • What is happening to the economy in the United States? Why?
    9·1 answer
  • Alejandro works nights at a restaurant. His job is to prepare drinks for customers. He serves drinks directly to customers who s
    15·2 answers
  • Carl transfers land to Cardinal Corporation for 90% of the stock in Cardinal Corporation worth $20,000 plus a note payable to Ca
    7·1 answer
  • What is the best questions that entrepreneurs should know before starting a business?​
    14·1 answer
  • If a company incorrectly records cash received for services to be provided in the future with a debit to cash and a credit to sa
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!