1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
3 years ago
12

If ABCD \cong≅ EFGH, select the answer choice that has the correct tick marks for corresponding sides

Mathematics
1 answer:
Fiesta28 [93]3 years ago
4 0

Answer:

AB and EF;

BC and FG;

CD and GH;

DA and HE

<em />

Step-by-step explanation:

Given

ABCD  \cong EFGH

Required

Select correct option for corresponding sides

No options were given. So, I will just list out the corresponding sides.

ABCD  \cong EFGH implies that:

A \cong     E

B \cong     F

C \cong     G

D \cong     H

So, the corresponding sides are:

<em>AB and EF; BC and FG; CD and GH; DA and HE</em>

You might be interested in
A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?
Paha777 [63]
$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz

Final answer: $2.25 per oz
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Match the Graph (Time and Depth of Water) to the correct Cylinder.
borishaifa [10]

There is not any graphs

6 0
3 years ago
State the place value(s) to which each decimal has been rounded.
Studentka2010 [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

1. tens place

2. tenth

3. hundredth

4.  thousandth

5. hundred

6. thousand

7. tenth

8. hundredths

9. unit.

4 0
2 years ago
Solve for x only type in numbers what are these called​
Brilliant_brown [7]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What are these signs for these expressions???
vekshin1

Answer:

look at the photo

Step-by-step explanation:

If you will need any help,don't hesitate to ask

8 0
4 years ago
Other questions:
  • 2/3x+14-3x&gt;-7
    13·2 answers
  • Can y’all answer these? I’ll give you best answer
    11·1 answer
  • A rancher owns a rectangular piece of land that is 4.1 mi long and 2.5 mi wide. Find the units for the perimeter of the rectangl
    6·2 answers
  • Aryana wants to invest $43,000. She has two options. Option A gives her 6% compounded quarterly. Option B gives her 6% simple in
    13·1 answer
  • Dad bought 17 cookies for a family treat.There are 3 people in the family. How many cookies will each person get? How many will
    7·1 answer
  • A circular mirror is surrounded by a square metal frame. The radius of the mirror is 7x.
    5·1 answer
  • The rate for one unit of a given quantity is called a(n)
    8·1 answer
  • Rectangle LMNO is similar to rectangle PQRS. What is the length of segment QP?
    15·1 answer
  • (x - 5)2 + (y-(-3))2 = 34 (x - 5)2 + ( + 3)2 = 34 Exercises 12.2 Complete the following: 1. Find the equation of the circle havi
    5·1 answer
  • A quadratic equation that has X-intercepts of (-2,0) and (8,0), a stretch of 3, and the vertex is a minimum.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!