1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
2 years ago
8

Choose the correct simplification of the expression (−2x + 10y)(4x − 6y). (1 point)

Mathematics
2 answers:
ELEN [110]2 years ago
5 0
(-2x+10Y)(4X-6Y) can be simplified as -8x+-60Y because you have to combine like terms such as -2x and 4x.
Sidana [21]2 years ago
4 0
Here is your simplification step by step. :)

<span><span>(<span><span>−<span>2x</span></span>+<span>10y</span></span>)</span><span>(<span><span>4x</span>−<span>6y</span></span>)</span></span><span>
=<span><span>(<span><span>−<span>2x</span></span>+<span>10y</span></span>)</span><span>(<span><span>4x</span>+<span>−<span>6y</span></span></span>)</span></span></span><span>
=<span><span><span><span><span>(<span>−<span>2x</span></span>)</span><span>(<span>4x</span>)</span></span>+<span><span>(<span>−<span>2x</span></span>)</span><span>(<span>−<span>6y</span></span>)</span></span></span>+<span><span>(<span>10y</span>)</span><span>(<span>4x</span>)</span></span></span>+<span><span>(<span>10y</span>)</span><span>(<span>−<span>6y</span></span>)</span></span></span></span><span>
=<span><span><span><span>−<span>8<span>x2</span></span></span>+<span><span>12x</span>y</span></span>+<span><span>40x</span>y</span></span>−<span>60<span>y2</span></span></span></span><span>
=<span><span><span>−<span>8<span>x2</span></span></span>+<span><span>52x</span>y</span></span>−<span>60<span>y<span>2

Hoped I helped!</span></span></span></span></span>
You might be interested in
Tabitha decided to start saving pennies for a stretch of two months and initially started with 2 pennies. A table showing the nu
svetoff [14.1K]

Answer:

  • after week 7: 4374 pennies
  • 486 pennies: after week 5

Step-by-step explanation:

The sequence values have a first term of 6 and a common ratio of 3, so can be described by the formula ...

  an = 6·3^(n-1)

This can be rearranged to ...

  an = 2·3^n

__

When n=7, the value is ...

  a7 = 2·3^7 = 4374 . . . . pennies saved after 7 weeks

__

To find when there are 486 pennies saved, we can solve the equation ...

  486 = 2·3^n

  243 = 3^n

  log(243) = n·log(3) . . . . . . . take the logarithm

  log(243)/log(3) = n = 5 . . . . divide by the coefficient of n

Tabitha will have saved 486 pennies after 5 weeks.

7 0
3 years ago
Please help! Will give Brainliest!<br><br> Identify the axis of symmetry of y = ( x - 7 ) ( x + 1 )
inysia [295]
The axis of symmetry would be X=3
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ava is buying paint from Amazon. Ava
irina [24]

Answer:

2.625 cups or 21 ounces

Step-by-step explanation:

Ava needs 3/4 cup of blue paint for every 1 cup of white paint. So, the ratio is 0.75 : 1.

She has 28 ounces of white paint. But, you have to convert ounces to cups.

1 cup = 8 ounces

28 ounces ÷ 8 ounces/cup = 3.5 cups

Now set up a ratio.

\frac{0.75}{1} = \frac{x}{3.5}

X (how much blue paint is needed) is over 3.5 cups (the amount of white paint she has)

Cross multiply and divide.

\frac{0.75}{1} = \frac{x}{3.5}

x = 0.75 × 3.5

x = 2.625 cups

To convert to ounces, multiply by 8.

2.625 cups × 8 ounces = 21 ounces

Therefore, Ava needs 2.625 cups or 21 ounces of blue paint.

Hope that helps.

5 0
3 years ago
Find the volume.<br> 15 points
Anton [14]

Answer:

the volume is 196

Step-by-step explanation:

17x8=136

6x10=60

136+60=196

3 0
3 years ago
Which linear inequality is graphed with y &gt;x-2 to
jek_recluse [69]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

It's D on Edge, hope this helps

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the thoerema of Pitagora ?​
    14·1 answer
  • {4x+6y=10
    5·2 answers
  • To decrease an amount by 85% what single multiplier would i need to use?
    11·1 answer
  • I NEED THIS NOW HELLLPPP PLDDD
    7·1 answer
  • Beth needs 16 cups of milk to make mango milk shakes for her friends. If 1 pint is equal to 2 cups, how many pints of milk shoul
    7·1 answer
  • A survey asked 25 students about their favorite sport. A frequency table of their responses is below.
    11·2 answers
  • Asap please help me. get BRAINLIEST​
    9·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • If the mEDG = 25°, then find the measures of the following angles.
    10·1 answer
  • For a craft project, two equilateral triangles are taped together to create a quadrilateral
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!