1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
2 years ago
9

I need help on this help help I’ll give out some money

Mathematics
1 answer:
frozen [14]2 years ago
6 0
<h3>a) Never</h3>

{All angles of a rectangle are right}

<h3>b) Always</h3>

{all sides of a rhombus are the same, 4×13=52}

<h3>c) Always</h3>

{oposite angles of a paralleogram are congruent}

<h3>d) Never</h3>

{parallel sides has the same slope}

<h3>e) Always</h3>

{square has all sides of the same length, so it is rhombus}

<h3>f) Sometimes</h3>

{Only if it has angles of 90°}

You might be interested in
PLS HELP ME GRADUATE ILL MARK BRAINLY A-AND ILL GIVE U A COOKIE!!! PLS
snow_lady [41]

Answer:

Dilate circle A by a scale factor of 4.

Step-by-step explanation:

Dilating circle A by 4 would be the same as multiplying its radius of 6 by 4, which would make it 24.

The radius of circle B is 24.

Rotating it wouldn't change anything (it's a circle), and I don't think reflecting and translating show circle similarity

6 0
3 years ago
Priya is hosting a poetry club meeting this week and plans to have fruit punch and cheese for the meeting. She is preparing 8 ou
Sveta_85 [38]

Answer:

b= $3.99×2 + $2.50= $10.48

Step-by-step explanation:

We have the following unknowns:

p: number of people in the club

f: ounces of fruit punch

c: ounces of cheese

b: budget in dollars

We know that

p=12

Priya is preparing 8 ounces of fruit punch per person, so:

f= 8×p = 8×12 = 96

We need 96 ounces of fruit punch

Priya is preparing 2 ounces of cheese per person, so:

c= 2×p = 2×12 = 24

We need 24 ounces of cheese

A package of cheese contains 16 ounces and costs $3.99. In order to get all the cheese we need, Priya have to buy 2 packages of cheese.

2×16=32

32>24

A one-gallon jug of fruit punch contains 128 ounces and costs $2.50. Then, Priya have to buy only one gallon jug.

128>96

The budget would be:

b= $3.99×2 + $2.50×1

3 0
3 years ago
Solve.<br> X = -7<br> 4x - 4y = 12<br> (x,y)
Fynjy0 [20]

Answer:

(-7, -10)

x=-7\\y=-10

Step-by-step explanation:

4x-4y=12

Substitute x for -7.

4(-7)-4y=12

Multiply 4 by -7.

-28-4y=12

Add 28 on both sides.

-4y=40

Divide -4 on both sides.

y=-10

4 0
3 years ago
Someone please help me
Cloud [144]

Answer:

r=12

Step-by-step explanation:

Look, we can reverse the problem to get 23-11=r. This means that r=12.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a remote control car is driven up a ramp and flies into the air to an latitude of 11 inches before returning to the ground. I
Nitella [24]

im not sure but maybe sorry

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which relation could be rewritten using FUNCTION notation?
    8·1 answer
  • 7.1 in.
    6·1 answer
  • Find the value of x (3x+20) (5x-16)
    15·2 answers
  • 2(a+3b)+(3(4a+b) is my math problem and it would be very helpful if you could help. Thank you
    6·1 answer
  • Simplify ∛4²<br> Please help! I'm stuck.
    6·2 answers
  • What is the correct order of the angle measures of the triangle from smallest to largest?
    10·1 answer
  • Factor the sum of terms as a product of the GCF and a sum
    5·1 answer
  • Which number is an integer? <br><br> A: -9,248.3<br> B: -16/17 <br> C: 10,839<br> D: 35,749.087
    7·1 answer
  • How do you do this ?
    15·1 answer
  • What is 40 kilometers per hour in meters per hour?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!