1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wlad13 [49]
3 years ago
10

A bus traveled south for 520 kilometers. The entire trip took 3 hours. Calculate the velocity.

Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
5 0

Answer:

A bus traveled south for 520 kilometers. The entire trip took 3 hours. Calculate the velocity.

Step-by-step explanation:

A bus traveled south for 520 kilometers. The entire trip took 3 hours. Calculate the velocity.

You might be interested in
Two possible solutions of are -7 and 1. Which statement is true?
quester [9]

We can plug those values into the equation, and if the answer is incorrect, we'll know if either one is extraneous.

√11 - 2(-7) = √(-7)^2 + 4(-7) + 4

√25 = √25

5 = 5

The first solution, -7, makes the equation true, and so it is not extraneous.

√11 - 2(1) = √(1)^2 + 4(1) + 4

√9 = √9

3 = 3

The second solution, 1, makes the equation true, and so it is also not extraneous.

<h3>The correct option is D, neither solution is extraneous. </h3>
4 0
3 years ago
List all the equivalent fractions for the 12/20<br>​
8090 [49]

Answer:

6/10  

9/15  

12/20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 4 white, 2 blue, and
7nadin3 [17]

Answer:

1/2 for red

2/3

b+w=1/2

r+w=5/6

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Because of three scarf is 26. 25. What is the unit price?
Dimas [21]
Each scarf costs $8.75.
5 0
3 years ago
You can buy a 20 pound bag of dog food for Doo.<br> What is the cost per pound?
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

12$

Step-by-step explanation:

this is a helper

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can Someone tell me the Steps for fraction multiplication and division... please..
    7·1 answer
  • What is the angle BCE ?<br>​
    6·1 answer
  • Estimate 412 divided by 92 I NEED THE ANSWER ASP
    12·1 answer
  • What is the measure of the triangle 100 points.
    12·2 answers
  • What is a common denominator for 1/7 and 1/3?<br><br> a 18<br> b 21<br> c 3<br> d 4
    5·1 answer
  • If 3/4 pound of sugar makes 10 cakes, how much sugar, in pounds, is needed to make 1 cake?
    8·1 answer
  • Which statement is correct?
    13·1 answer
  • Surface Area of 40,40,40
    6·1 answer
  • The Pythagorean Theorem is
    6·2 answers
  • I already graphed the first question, need number 2 please
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!