1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddika [18.5K]
3 years ago
14

HELP PLEASE Find the outlier of the set of data: 20, 23, 19, 25, 4, 18, 26

Mathematics
1 answer:
STALIN [3.7K]3 years ago
5 0

Answer:

I think is the 23

I hope help you

You might be interested in
Find the missing side length of the triangle.
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

c = 10

Explanation:

Use Pythagoras theorem: a² + b² = c²

where 'a' and 'b' are legs and 'c' is the hypotenuse (the longest side)

Here given: a = 8 cm, b = 6 cm, c = ?

Substituting values:

8² + 6² = c²

c² = 64 + 36

c² = 100

c = √100

c = 10

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
(2.5 • 10^4) - (1.5 • 10^3)<br><br> Evaluate please, can you show the steps
Usimov [2.4K]


According to PEMDAS, you would look in the parenthesis first. In the first set of parenthesis we have an exponent. 10x10x10x10 is 10,000. Then we multiply this by 2.5. We now have 25,000. We put this to the side..


Next, we do the same thing on the other side -- 10x10x10 is 1,000 and then you multiply that answer by 1.5 and we have 1,500. Now we can subtract. 25,000 - 1500 = 23,500 :)

8 0
3 years ago
Josie is training for a race.The ratio of the number of minutes she runs to the number of miles she runs is 24 to 3 she plans to
Fiesta28 [93]

Answer:

80 minutes

Step-by-step explanation:

She runs an 8 minute mile (which you can do by dividing 24/3), then how long will it take her to run 10 miles?

All you have to do from there is multiply 8x10, which gives you 80.

It'll take 80 minutes of 1:20 hours

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAINLIEST FOR THE RIGHT ANSWER (02.05 LC) Figure PQRS is reflected about the y-axis to obtain figure P′Q′R′S′: A co
kotegsom [21]

Answer:

I think it is 90 degree counter-clockwise rotation but not for sure

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
At the local farmer’s market it costs $6.00 for a 4-pound basket of pears. What is the price per pound?
Pie

Answer:

$1.50 per pound

Step-by-step explanation:

You divide 6 by 4 to get 1.5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone help with these its due tomorrow. Ahhhh
    7·1 answer
  • A is a 4x4 matrix and A^2 + 4A - 5I = 0. If det(A+2I)&gt;0, enter det(A+2I)
    14·1 answer
  • Let’s assume that one drop is equal to 50 µl. a total of 2366 drops will fill how many tablespoons?
    8·1 answer
  • Can I please get some help with this question?
    5·1 answer
  • I have 11 red marbles and 4 blue marbles in a bag if I choose one what color will it be
    7·2 answers
  • This Is My Last Question And I'm Giving 20 Points
    15·1 answer
  • Mr. Barsotti has cards numbered 1 through 12. What is the theoretical probability that he draws a number less than 5
    11·2 answers
  • It’s for my lil brother it’s in the pic attached
    9·1 answer
  • Myra ordered 648 roses for her flower shop. Her helpers made boquets for every 8 roses.How many bouquet of roses were made for s
    14·1 answer
  • I thought of a number, added 21, and then added twice my
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!