1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
2 years ago
11

I will give brainliest but please explain!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Sveta_85 [38]2 years ago
7 0

Answer:

(0,-2)

Step-by-step explanation:

The graph intercepts through the y axis, G.

You can get these coordinates b solving the equation like so:

y=3x-2

move the x varible to the left side and the y to the left....

-3x+y=-2        

 -3x=-2-y

divided both sides by 3 to isolate x

x= 2/3+ 1/3y

when you graph that equation you get the points (0,-2)

777dan777 [17]2 years ago
3 0

Answer:

G should be at the sum of y and x combined but x is not given

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A car requires 25 litres of petrol for covering a distance of 350 km how much petrol will be required by the car to cover a dist
jasenka [17]
75 litres of petrol would be required
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me i need help quick
RoseWind [281]

Answer:

<u>x = -2</u>

<u>y = -6</u>

Step-by-step explanation:

<u>Equating the equations</u> :

  • x - 4 = 4x + 2
  • 3x = -6
  • x = -2

  • y = -2 - 4
  • y = -6
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jamal is going to borrow $25,000 from his credit union to buy a used car. The APR is 7% and the length of the loan is 5 years. W
DochEvi [55]

his final charge is going to be 7

8 0
3 years ago
HALPPP FAST
Tasya [4]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If a coin is flipped 20 times and I hit a head comes up non times what is the relative frequency of ahead coming up
    11·1 answer
  • How do you this question? Please explain.
    15·1 answer
  • 33/20 into a mixed number
    9·1 answer
  • What you do with value of expressions
    15·1 answer
  • Mary paid #13.60 on a hamster toy, and a cage cost her $14.90 with 2 $20 bills. She also found a dollar bill on the ground. How
    5·1 answer
  • Can anyone help me? ill give brainiest if its correct!
    9·2 answers
  • Vinh pays a convenience fee when he reserves movie tickets on his
    14·1 answer
  • Finding the Slope of a Line on a Grapn
    8·2 answers
  • Plz help me thxs. ...
    7·1 answer
  • Determine the value of x.<br> x feet<br> 14 feet<br> 48 feet
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!