1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
2 years ago
12

jalil asked for two triple-dip ice-cream cones.if each single -dip cone costs $1.69 and each extra scoop of ice cream is 00. 85

how much will he have to pay
Mathematics
1 answer:
Gnoma [55]2 years ago
8 0
Answer:$3.39
All you do is multiply 0.85 by two and add it to $1.69
You might be interested in
David is buying a new car for $21,349 he plans to make a down payment of $3000 if he makes monthly payments of $352 for the next
Marysya12 [62]
He has paid 22 500 meanign that he says more than the car cost
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of 3 consecutive odd numbers is 51. What is the second number in this sequence?
Feliz [49]
2n+1+2n+3+2n+5=51\\
6n+9=51\\
6n=42\\
n=7\\\\
2n+3=2\cdot7+3=17
4 0
3 years ago
Plzzzz i will give you brainliest
geniusboy [140]

Answer:

B) 11.8

Step-by-step explanation:

First write in 4 for x and 2 for y

Then multiply 1.3 times 6 (4+2) and subtract 2-6

Your expression should now be 7.8 +4

After adding these, it should be 11.8

5 0
2 years ago
Chocolate covered pretzels cost $8.50 a pound (lb). Nonpareils are $4.20 a pound (lb). Josh bought his mother 1/2 pound of the p
Komok [63]
1/2 of $8.50 is $4.25
1/4 of $4.20 is $1.05
$5.30 w/o taxes


$5.74 is your answer
5 0
3 years ago
5 2/3 divided by 4 this is kahnacdemy
n200080 [17]

Answer:

answer is 17/12 (1.41)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Hi math question is in the picture pls help
    6·1 answer
  • What is 2/3 x 4/5 x 3/4
    12·1 answer
  • How to work it and the answer
    10·1 answer
  • Salene rolls a 1-6 number cube two times. what is the probability she will roll a 6 both times?
    7·2 answers
  • It cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
    6·2 answers
  • The midpoint of Line
    5·1 answer
  • Through(0,4), parallel to -2x+4y=7
    6·1 answer
  • A gas tank in a car has a capacity of
    12·1 answer
  • Q2 direct and indirect
    13·1 answer
  • Design your own statistical question that you can ask at least twenty different people. Keep in mind that the question should re
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!