1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
12

You want to put a fence around your large yard. There are two companies that you have found to do the work. They have each given

you a quote for how much the work will cost. Of course, you want to find out which company will be the cheapest. The boundary of your yard is determined by five trees. The lines connecting them form the edge of your property. Shown below are the descriptions for the positions of the trees relative to your house.
TREE Position (relative to your house)
1 100 ft. east 2 40 ft east, 80 ft south 3 40 ft west, 120 ft south 4 90 ft west, 60 ft north 5 20 ft east, 110 ft north
STEP 1: On graph paper, mark the position of each of the trees on your land. Let each block of the graph paper represent a 10-foot by 10-foot square. Using a straightedge, connect Tree 1 to Tree 2, Tree 2 to Tree 3, Tree 3 to Tree 4, and so on.
STEP 2: Use the Pythagorean Theorem to find the length of each side of your property. Round
each answer to the nearest hundredth, if necessary.
STEP 3: Determine the perimeter of your property by adding up all of the sides.
STEP 4: Company 1 says that they will complete the job for $12 per foot of fencing. Company 2
says that they will charge you $250 for the first 100 feet of fencing and $15 for each additional foot. Determine the cost of fencing for both companies.

can you please tell me how did you break line of segment using Pythagoras theorem? ASAP please Its due in 5 hours from now.
thanks
Mathematics
1 answer:
11111nata11111 [884]3 years ago
6 0

Answer:

200

Step-by-step explanation:

balancing it with 120 is 76 so this what you get

You might be interested in
Use the distributive property to solve the following 4(4a+6b)
Alina [70]

4(4a+6b) =16a+24b

6 0
3 years ago
Luci cuts a board that is
AveGali [126]
If you finish the question I may be able to answer it. ^^
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarah and Bryan went shopping and spent a total of $47.50 Bry an spent $15.50 less than what Sarah spent how much did bryan spen
Bogdan [553]
Since Bryan spent $15.50 less than Sarah, you would start by dividing the total amount they spent together in half.

$47.50 ÷ 2 = $23.75

Then you would take Bryan's 1/2 of the total and subtract $15.50.

$23.75 - $15.50 = $8.25

So, it looks like Bryan spent $8.25.

Check step:

If you add it all back together:

Sarah + Sarah Bryan = Total
$23.75 + $15.50 + $8.25 = $47.50
8 0
3 years ago
Claire walk 7 miles this week last week she walked to 1/3 miles how many times more miles to Claire walk this week than last
Lyrx [107]
Claire walked 2.3 miles last week
6 0
3 years ago
I wasnt paying attention
labwork [276]

a equals 16. You multiply both sides be -10 and then you add 6.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • This is algebra 1. You don't have to do them all but please label
    11·1 answer
  • Consider the sequence of steps to solve the equation: 3(x − 4) + 5x = 9x − 36 Given ⇒ 3(x − 4) + 5x = 9x − 36
    9·1 answer
  • Mr. Gold had 4 times more cars than motorcycles in his garage. After he bought 4 more cars and sold 4 motorcycles, there were 8
    10·2 answers
  • Michael paid $16.40 for 20.5 centimeters of wire. Find the unit price in dollars per centimeter. If necessary round your answer
    11·1 answer
  • Is it scalene isosceles or equilateral then write acute obtuse or right thx
    15·1 answer
  • A manufacturing company uses crates to transport boxes of supplies. Two crates can hold 250 boxes. If the company needs to ship
    14·2 answers
  • which scale drawing of the parallelogram has a scale factor of 1/3 if the original parallelogram has lengths 6 cm and 15 cm​
    7·2 answers
  • Please answer this multiple choice question CORRECTLY for 30 points and brainliest!!
    15·1 answer
  • What is the mean for the following numbers: 2, 3, 4, 2, 3, 4, 2,3,4*
    6·1 answer
  • The Giant Anteater can eat 70,000 ants in 2 days. It’s true
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!