1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
5

Please explain this problem fully

Mathematics
1 answer:
Pie3 years ago
8 0

Answer:

<u>S2</u>

1. P is represented by -7

2. 1/2

Step-by-step explanation:

1. The P dot is right on the -7 mark, therefore, the number is -7

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. There are 3 shaded out of 6, making it 3/6. Once you reduce 3/6, you would get 1/2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Have a good day :)

You might be interested in
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Please help do not answer if u don't know it
AveGali [126]

Answer:

the answer is D

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Would someone please help me with this
Ipatiy [6.2K]

Answer:

12,000 m³

Step-by-step explanation:

  • Area of it's base = 900 m²
  • Height of the pyramid = 40 m

The volume of a pyramid = 1/3 × area of base × height

= 1/3 × 900 × 40

= 300 × 40

= 12,000 m³

4 0
2 years ago
Pls help I beg of you.
Mandarinka [93]
The semicircle is 25pi or 78.54

The rectangle is 120 (12*10)

The triangle is 24 (.5*12*4)

So the total is 222.54 (78.54+120+24)
7 0
3 years ago
7000 pounds is how many tons
Mrac [35]
Well 2,000 pounds is one ton. so it would be 3 tons and 1/2
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One day 758 people visited the monkey house at the zoo what is 758 rounded
    8·2 answers
  • 17. Only tenth-, eleventh-, and twelfth-grade students
    14·1 answer
  • Multiply the polynomials(8x^2+6x+8)(6x-5)
    9·1 answer
  • Consider the following function. f(x)=x^2+2x+1.
    13·1 answer
  • A circle is translated 4 units to the right and then reflected over the x-axis. Complete the statement so that it will always be
    5·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS I WILL GIVE BRAINLIEST 50 POINTS ON THE LINE
    10·2 answers
  • PLEASE HELP- what is 51 3/4 simplified
    10·1 answer
  • The following chart shows the number of rows in an auditorium and the total number of seats. What equation defines the number of
    12·1 answer
  • Which graph does not represent a function?
    10·2 answers
  • How much of the circle is shaded? Write your answer as a fraction in simplest form
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!