1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
baherus [9]
3 years ago
6

Lucita does the division problem 3.302 + -1.27, and gets -0.026. She doesn't understand this result because she had

Mathematics
2 answers:
emmasim [6.3K]3 years ago
8 0

Answer:

according to my calculation  Lucita's estimate is too low.

Step-by-step explanation:

because if we divide 3.302 by -1.27 we get -2.6 but lucita wrote 0.026

so it means that she wrote is so low it has to be bigger

hope i helped

can i have brainliest plss

oh guys

bezimeni [28]3 years ago
3 0

Answer:

The decimal point should be to the left of the 6.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
7(4x - 2) - 4(2x - 8)
vesna_86 [32]

Answer:

20x + 18

Step-by-step explanation:

We need to use the distributive property, where we essentially take the sum of the product of the outside number with each of the inside terms.

In 7(4x - 2), 7 is the outside number and 4x and -2 are the inside numbers, so:

7(4x - 2) = 7 * 4x + 7 * (-2) = 28x - 14

In 4(2x - 8), 4 is the outside number and 2x and -8 are the inside numbers, so:

4(2x - 8) = 4 * 2x + 4 * (-8) = 8x - 32

Now, we have:

28x - 14 - (8x - 32) = 28x - 14 - 8x + 32 = 20x + 18

The answer is 20x + 18.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
By using the grouping method to factor this polynomial completely <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3x%5E3%2B12%5E2%2B2x%2B8" id
Schach [20]

Answer:3x^2+2x+152

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?
Ksju [112]
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
8 0
3 years ago
Item 10 At 1:00 P.M., you have 24 megabytes of a movie. At 1:15 P.M., you have 96 megabytes. What is the download rate in megaby
alex41 [277]

Answer:

4.8 megabytes / minute.

Step-by-step explanation:

At the beginning of recording the download you have 24 megabytes.

15 minutes later, you have 96 megabytes.

In 15 minutes you have downloaded 96 - 24 = 72 megabytes

So the question turns out to be  a proportion of

x megabytes / 1 minute = 72 megabytes / 15 minutes.

x = 72/15

x = 4.8 megabytes / minute

3 0
3 years ago
Pless help I want to hang my self
Strike441 [17]
The answer is 27, but I might be wrong
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Given: CB bisects
    11·1 answer
  • 20 points and brainliest!
    14·1 answer
  • Compare |− 4 25 | and |− 7 20 |.
    15·1 answer
  • What is the circumference of a circle with a radius of 4ft
    12·2 answers
  • Geometric sequence 1 on mymaths​
    9·1 answer
  • The verticles of a triangle are A(1,2), B(3,4), and (4,1) What is the length of the shortest side
    8·1 answer
  • Please help me I'm very confused
    8·2 answers
  • 64 ones, 67 twos, 73 threes, 59 fours, 72 fives, and 71 sixes. What is the experimental probability of rolling an even number
    7·1 answer
  • A curve has the equation y=x^3+8x^2+5
    7·1 answer
  • At a store, Michael and Tonya bought bananas.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!