1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
2 years ago
11

A group of pennies made in 2018 are weighed. The mean is approximately 2.5 grams

Mathematics
1 answer:
Hatshy [7]2 years ago
4 0

Answer:

*  The mean (a measure of central tendency) weight value is the average of the weights of all pennies in the study.

* The standard deviation (a measure of variability or dispersion) describes the lowest and highest any individual penny weight can be. Subtracting 0.02g from the mean, you get the lowest penny weight in the group.

Step-by-step explanation:

Recall that a penny is a money unit. It is created/produced, just like any other commodity. As a matter of fact, almost all types of money or currency are manufactured; with different materials ranging from paper to solid metals.

A group of pennies made in a certain year are weighed. The variable of interest here is weight of a penny.

The mean weight of all selected pennies is approximately 2.5grams.

The standard deviation of this mean value is 0.02grams.

In this context,

*  The mean (a measure of central tendency) weight value is the average of the weights of all pennies in the study.

* The standard deviation (a measure of variability or dispersion) describes the lowest and highest any individual penny weight can be. Subtracting 0.02g from the mean, you get the lowest penny weight in the group.

Likewise, adding 0.02g to the mean, you get the highest penny weight in the group.

Hence, the weight of each penny in this study, falls within

[2.48grams - 2.52grams]

You might be interested in
Given m||n, find the value of x.<br> t<br> (7X+7)<br> (2x+2)
arsen [322]

Answer:

x=1+4/5 this is the answer i think

7 0
2 years ago
5x+4 HELP ME PLS it’s for a test I have right now
saveliy_v [14]

Answer:

Here is a graph of that equation.

Let me know if you need more help! :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A line passes through the point (–6, –2), and its y-intercept is (0, 1). What is the equation of the line that is perpendicular
Mama L [17]
The slope of first line is m 1= ( 1 - 0 ) / ( - 2 - ( - 6 ) );
m = 1 / 4 ;
Because the second line is perpendicular to the first line, m2 * m1 = - 1 ;
m2 * ( 1 / 4 ) = -1;
 m2 = - 4 ;
The equation of the second line is : y - 3 = ( - 4 )( x - 2 );
y - 3 = -4x + 8 ;
y = -4x + 11.
5 0
3 years ago
a neophyte is a beginner. on the first day of classes, 28,000 students arrived at the university campus. if three-sevenths were
navik [9.2K]

Answer:

16 ,000  students are not neophytes.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help<br> 4(x+8)+2=1/2(8x+60)
user100 [1]

Answer:

This is a contradiction

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Georgianna wants to use the linear model associated with the data in the table to make a prediction. Which range of time values
    12·2 answers
  • If x=-2 and y=3 what is the value of 2x+y?
    9·2 answers
  • What is a quadratic ?
    9·2 answers
  • Name two different numbers that round to 7.42 when rounded to the nearest hundredth
    15·1 answer
  • On a certain day, the temperature in Seattle was -1ºC and the temperature in Houston was 18ºC. How many degrees lower was the te
    7·1 answer
  • What is 16.5 as a percent<br> and NO it is not 165% or 1650% none of that please
    10·1 answer
  • Help !!!<br>See question in image.<br>Please show workings .<br>​
    14·1 answer
  • Army
    10·2 answers
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • ms.lopez can do 25 push ups. ms. red can do twice as many push ups as ms.lopez. how many more push ups can ms.red do than ms.lop
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!