Answer:
Supplimentry
Step-by-step explanation:
Since both the input and the output assume only integer values, the function is classified as discrete.
<h3>What are continuous and discrete variables?</h3>
- Continuous variables: Can assume decimal values, hence they are represented by rational numbers.
- Discrete variables: Assume only countable values, such as 1, 2, 3, …, hence they are represented by whole numbers, or even integers if it can be negative.
In this problem, all values on the table assume only integer values, hence the function is classified as discrete.
More can be learned about classification of variables at brainly.com/question/16978770
#SPJ1
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
0.234
Step-by-step explanation: