1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nlexa [21]
2 years ago
15

Selling price $20.00. rate of sales tax 7% sales tax ?. The sales tax is $_. The cost is $_.​

Mathematics
2 answers:
Igoryamba2 years ago
6 0
The sales tax is $1.40 and the cost is $21.50. I think!
Fittoniya [83]2 years ago
4 0

20(7%) = 1.4 sales tax: $1.40

20 + 1.40 = 21.40 the cost: $21.40

You might be interested in
Cierto banco emplea 59 personas en dos sucursales. De esta gente, 27 son universitarios graduados. Si una cuarta parte de las pe
NeTakaya

Answer:

HI

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A quadratic function y=f(x)y=f(x) is plotted on a graph and the vertex of the resulting parabola is (5, -6)(5,−6). What is the v
MariettaO [177]

Answer:

The vertex is at (5,4).

Step-by-step explanation:

I graphed both of the functions on the graph below.

If this answer is correct, please make me Brainliest!

5 0
2 years ago
Say that you put the set of tiles shown below into a bag and conduct a series of trials in which you draw one tile randomly from
Karolina [17]

Answer:

letter. c

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Finding original price with 75 percent of discount and $55.50 sale price
Andre45 [30]
This is pretty much 75% of 55.5 which is 41.625. Rounding that up would make $41.63.
4 0
3 years ago
Please help i need this grade​
Arlecino [84]
C... all are correct
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 45 degreese is used in a pie chart to reperesent 6 people. How many people were there altogehter?
    12·1 answer
  • Simplify. <br> x0yz-3<br> 1. xy/x^3<br> 2. y/z^3<br> 3. x/yz^3<br> 4. 1/yz^3
    13·2 answers
  • A group of people dined at a restaurant. The price of shared appetizers was $28, and the average price of each person’s entrée w
    7·1 answer
  • There are 19.6.grams of protein in 4 ounces of cashews. About how many gram of protein are in one ounce of cashews?
    11·1 answer
  • A bread recipe calls for 2 cups of wheat flour and 3 cups of white flour. How much flour does the recipe call for
    9·2 answers
  • ((2x^2+5x-3)/(1-4x^2))/((x^3-9x)/(x^4-6x^3+9x^2))<br> FIND X
    8·1 answer
  • F(x) <br> -7 x&lt;= -3<br> ax-b -3 8 x&gt;= 3
    14·1 answer
  • Devin is going to deposit $3,000 in an account that earns 3.5% interest for 10 years. How much more INTEREST will he earn if the
    5·1 answer
  • Can someone help me? I know I'm doing something wrong but I'm not sure what.
    10·1 answer
  • I need help with this! I'm on a quiz!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!